Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret skutecznej diety!

Patrycja

Dieta i żywienie

25.07.2020 10:22

Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret  skutecznej diety!

Choć to stwierdzenie wydaje się szalone, jest to główna zasada diety ketogenicznej, która skutecznie pozwoliła schudnąć wielu osobom. 80-90% dostarczanej energii w diecie stanowi tłuszcz, pozostałe 10-20% to białko i węglowodany. Dowiedz się, na czym polega dieta ketogeniczna, jak działa i czy warto ją stosować.

Zdjęcie Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret  skutecznej diety! #1

Na czym polega dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna jest dietą wysokotłuszczową i niskowęglowodanową. Oznacza to że zamiast standardowego spożywania 35% tłuszczów, 50% węglowodanów i 15% białek, zmieniamy proporcję. W taki sposób, że 80-90% dostarczanej energii w diecie stanowi tłuszcz, a pozostałe 10-20% to białko i węglowodany.

Co jeść na diecie ketogenicznej?

Na diecie ketogenicznej bardzo ważne jest wybieranie produktów o dużej zawartości tłuszczu, najlepiej nieprzetworzonych. Najlepsze będą tłuszcze nasycone, które znajdziemy w smalcu, maśle, oleju kokosowym i jednonienasycone z orzechów, awokado i oleju. Białko warto dostarczać z tłustymi morskimi rybami (makrela, łosoś sardynki) i owocami morza, mięsem: wołowina, wieprzowina, drób, jajka. Węglowodany w postaci warzyw (kalafior, brokuły, szpinak, jarmuż, cukinia, bakłażan, sałata, kapusta, ogórek).

Zdjęcie Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret  skutecznej diety! #2

Stan ketozy

Po kilku dniach stosowania takiej diety organizm wchodzi w stan ketozy. Oznacza to, że głównym źródłem energii dla organizmu, stają się powstałe w wyniku rozpadu tłuszczów, ciała ketonowe. We krwi jest ich znacznie więcej, niż glukozy, przez co uczucie głodu zostaje zahamowane. W tym stanie człowiek czuje się doskonale, jest pełen energii i ma świetne samopoczucie. Dodatkowo dochodzi do szybkiej utarty wagi, co motywuje do kontynuowania diety.

Zdjęcie Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret  skutecznej diety! #3

Czy dieta ketogeniczna jest bezpieczna?

Jednak po 2-3 miesiącach ten stan mija. Pojawiają się problemy z trawieniem i perystaltyką jelit. Narasta ciągłe zmęczenie, pojawia się spadek energii, problemy z koncentracją, złe samopoczucie. Dodatkowo występuje nieprzyjemny zapach ciała: zmienia się zapach potu, oddechu i moczu.

Zdjęcie Jedzenie tłustych potraw spala tłuszcz? Sekret  skutecznej diety! #4

Efekty diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna jest bardzo skuteczna. Podczas jej stosowania dochodzi do szybkiego spadku masy ciała i utraty wagi. Jednak przed rozpoczęciem diety powinniśmy skonsultować się z lekarzem, a plan żywieniowy powinien być ułożony przez specjalistę. Warto pamiętać o zażywaniu suplementów, ze względu na mogące wystąpić niedobory niektórych składników mineralnych.