Tłuszczak- czy należy się go obawiać?

Magdalena
Zdrowie
08.11.2018 23:43
Tłuszczak- czy należy się go obawiać?

Tłuszczak, pozornie groźnie wyglądający guzek, jest łagodną i niezłośliwą odmianą nowotworu. Może występować na całym ciele, a przyczyna jego powstawania nie jest do końca znana. Nie jest groźny dla zdrowia, może stanowić jedynie defekt estetyczny.

Co to jest tłuszczak?

Tłuszczak jest to niezłośliwy nowotwór tkanek miękkich. Powstaje najczęściej pod skórą w postaci miękkiego, bezbolesnego guza, który zbudowany jest z komórek tłuszczowych tzw. adipocytów. Może powstawać również głęboko w ciele, w pobliżu narządów wewnętrznych. Rośnie wolno i jest łatwy do wykrycia. Występuje pojedynczo jak i również w większej liczbie. Przypadłość ta dotyczy głównie osoby po 40 tym roku życia.

Przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Prawdopodobnie zmiany te powstają na tle genetycznym. Inne badania wykazały, że powstają w miejscach, w których wcześniej był jakiś uraz lub rana. Odnotowano również, że tłuszczaki częściej występują u osób z nadwagą oraz u osób z chorobą Cowdena lub Dercuma.

Zdjęcie Tłuszczak- czy należy się go obawiać? #1

Leczenie

Niewielkie tłuszczaki nie wymagają leczenia. Należy jednak kontrolować zmianę i wykluczyć jej złośliwy charakter. Ze względu na skłonność guza do rozrostu, należy go obserwować. Zabieg chirurgiczny wykonywany jest wówczas wtedy, gdy tłuszczaki są widoczne i stanowią dyskomfort estetyczny oraz powodują dolegliwości bólowe.

Najczęstszą metodą usuwania tłuszczaków jest zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu skóry i wydobyciu guza, którego oddaje się do badania histopatologicznego. Wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym.

Inną metodą zmniejszenia tłuszczaków jest liposukcja. Nie niweluje ona guza całkowicie. Zabieg ten polega na nacięciu skóry i odessaniu tłuszczu z guza za pomocą małej sondy.

Innym sposobem na zmniejszenie objętości tłuszczaków są zastrzyki sterydowe. Do wnętrza zmiany podawany jest lek, dzięki któremu guz kurczy się, jednak nie zostaje całkowicie usunięty.