Niektóre zioła mogą być dla nas niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę?

Niektóre zioła mogą być dla nas niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę?

Większość z nas, zamiast kupować suplementy diety czy leki, stara się wspomagać ziołami lub naparami. Jest to bardziej naturalny sposób np. na pozbycie się kataru czy innych problemów ze zdrowiem. Należy jednak pamiętać, że tak jak leki, tak i zioła mogą mieć skutki uboczne. Przeczytajcie poniższy artykuł i sprawdźcie, jakie negatywnie reakcje mogą wywołać niektóre zioła.

Zdjęcie Niektóre zioła mogą być dla nas niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę? #1


Rumianek

Rumianek jest znany ze swoich uspokajających właściwości, dlatego dość często po niego sięgamy, gdy jesteśmy zdenerwowani. Napar z tego zioła jest również skuteczny, gdy mamy problemy z żołądkiem. Jednak jeśli cierpimy na alergię, to powinniśmy się go wystrzegać. U alergików może on powodować kontaktowe zapalenie skóry, dlatego warto go wtedy zastąpić szałwią.

Zioła i aspiryna

Gdy odczuwamy bóle, często sięgamy po tabletki z ibuprofenem lub aspiryną, dzięki czemu ból znika. Należy jednak pamiętać, aby nie łączyć aspiryny z innymi ziołami czy produktami. Chodzi tu m.in. o czosnek, miłorząb, imbir czy korę wierzby, ponieważ rozrzedzają one krew. Może wtedy dojść do krwotoku, który ciężko będzie zatamować.

Zdjęcie Niektóre zioła mogą być dla nas niebezpieczne. Na co zwrócić uwagę? #2

Dziurawiec

Jeśli pijemy napary z dziurawca lub bierzemy tabletki, które posiadają w sobie to zioło, wtedy nie powinniśmy wystawiać się na działanie promieni słonecznych. Zioło to zawiera w sobie hiperycynę, która nie lubi kąpieli słonecznych. Jeśli będziemy go przyjmować i przebywać na słońcu, wtedy mogą u nas wystąpić uczulenia oraz trwałe przebarwienia skóry. Wszelkie preparaty zawierające w sobie dziurawiec najlepiej przyjmować jesienią lub zimą.


Pokrzywa

Pokrzywę warto pić, jeśli mamy problemy z włosami. Zioło to bardzo dobrze je odbudowuje, wzmacnia i powoduje, że szybciej rosną. Jednak jeśli poddajemy się kuracji z pokrzywą, warto co jakiś czas zrobić sobie przerwę. Optymalny czas to około trzy tygodnie, po tym czasie należy zioło to odstawić. Pokrzywa bowiem działa moczopędnie, przez co wypłukuje z organizmu witaminy i ważne substancje odżywcze.
Katarzyna