Jak dbać o skórę dziecka latem? 9 zasad, które musisz znać!

Patrycja
Zdrowie
31.05.2019 23:20
Jak dbać o skórę dziecka latem? 9 zasad, które musisz znać!

Skóra dziecka jest szczególnie wrażliwa, dlatego może silniej reagować na słońce. Dodatkowo w jej komórkach jest bardzo mało melaniny, czyli ochronnego pigmentu. Dlatego nawet wiosenne promienie mogą jej zaszkodzić. Należy pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, aby zapewnić maluchowi prawidłową ochronę.

 

Nie przegrzewaj

Maluchowi jest równie gorąco, jak Tobie. Nie ubierajmy go zbyt ciepło, lepiej zabrać ze sobą dodatkowe ubranko, gdyby zrobiło się chłodniej. Skóra pod kilkoma warstwami materiału, będzie się pocić, a nawet odparzać.

 

Codziennie kąp

Latem, kiedy skóra poci się intensywnie, codzienna kąpiel jest obowiązkowa. Podczas kąpieli poświęcajmy więcej czasu na dokładne umycie wszystkich fałdek i zgięć skóry. W miejscach takich jak pachwiny, szyja, pachy, zgięcia rąk i nóg zbiera się pot i brud, dlatego ważne jest ich dokładne wymycie. Nie zapominajmy, że również główka poci się bardziej, zwłaszcza u maluchów, które większą część dnia spędzają w pozycji leżącej.

Chroń przed odparzeniami

Po każdej kąpieli starannie zabezpiecz skórę dziecka przed odparzeniami. Nakładaj krem we wszystkich miejscach, które są na nie szczególnie narażone, zgięcia nóg rąk, szyja, skóra za uszami, pupa i paszki.

 

Pilnuj miejsc pod pieluszką

W upalne dni ryzyko odparzeń jest większe. Dlatego tak istotne jest częste zmienianie pieluszki. Jeśli tylko mamy możliwość sprawdzajmy, czy pielucha jest zupełnie sucha. Podczas każdej zmiany, konieczne jest dokładne umycie miejsc intymnych i nałożenie kremu przeciw odparzeniom. W przypadku spacerów i pobytu poza domem zawsze miejmy ze sobą wilgotne chusteczki i pamiętajmy, by umyć dziecko po powrocie do domu.

Zdjęcie Jak dbać o skórę dziecka latem? #1

Zdejmuj pieluszkę

Jeżeli masz możliwość, to zdejmuj maluszkowi pieluszkę i pozwól na wietrzenie pupy, jest to najlepszy sposób na uniknięcie odparzeń. W sytuacji, kiedy pieluszka musi być na swoim miejscu, nie zapinaj jej tak mocno, jak zawsze. Zadbaj, by do skóry dostawało się więcej powietrza, zabieg ten zmniejszy ryzyko odparzeń i podrażnień około pieluszkowych.

Nawadniaj

Podczas upałów ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu wzrasta. Maluszek szybko się poci, zatem powinien przyjmować więcej płynów, a szczególnie wody. Regularne napajanie jest konieczne, gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie organizmu, chroni przed udarem słonecznym i przesuszeniem skóry.

Chroń oczy dziecka

Również wrażliwe oczy dziecka wymagają ochrony przed słońcem. Czapka z daszkiem i okulary są podstawowym elementem ubioru w słoneczne dni. Okulary warto kupić w salonie optycznym, gdyż poza szkłami barwionymi na ciemno, muszą zawierać odpowiednie filtry. Okulary kupione z niepewnego źródła mogą maluchowi zaszkodzić, gdyż dzięki ciemnym szybkom nie będzie on mrużył oczu i promienie bez przeszkód dotrą do oka z powodu braku filtrów, powodując nawet poparzenie siatkówki.

Chroń skórę

Małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać na słońcu. Jednak czasami nie jesteśmy stanie uniknąć takich sytuacji, dlatego bezwzględnie należy przygotować skórę dziecka na kontakt ze słońcem. Dla maluchów najodpowiedniejsze będą filtry mineralne o wysokim wskaźniku ochronnym. Krem powinien chronić przed dwoma rodzajami promieni UVA i UVB. Nakładajmy go na całe ciało maluszka, nie tylko to nieokryte, pół godziny przed wyjściem na słońce. Każdy filtr ma inną żywotność, sprawdźmy, więc co jaki czas należy powtórzyć nałożenie kremu. 

Zdjęcie Jak dbać o skórę dziecka latem? #2

 

Ciuszek ochronny

Promienie UV przenikają przez większą część tkanin, dlatego odpowiedni ubiór w słoneczne dni jest bardzo ważny. Specjaliści obliczyli, że bawełniane tkaniny chronią podobnie jak filtr SPF 8, dlatego nakładanie kremu pod lekkie ubranka jest konieczne. Wychodząc na słonko lepiej ubierać dziecku ciemniejsze kolory (nie czarne, ale nie białe), które skuteczniej chronią przed promieniami. Tkaniny oglądajmy pod światło, im mniejsza przepuszczalność, tym większa ochrona. Możemy także kupić ubranka z oznaczeniem UPF na metce – co oznacza ochronę przed promieniami UV.

 

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną