Lifestyle

Bon turystyczny 500+: kiedy i na jakich warunkach go otrzymamy?

Patrycja

June 22, 2020, 5:49 p.m.

Bon turystyczny 500+: kiedy i na jakich warunkach go otrzymamy?

W piątek Sejm przyjął ustawę i ogłosił Polski Bon Turystyczny 500+, z którego będzie można korzystać podczas wakacji, płacąc za hotele lub imprezy turystyczne. Dowiedz się, kto go otrzyma i na jakich warunkach będzie można z niego korzystać.

Zdjęcie Bon turystyczny 500+: kiedy i na jakich warunkach go otrzymamy? #1

Kto dostanie bon turystyczny 500+?

Wakacyjny bon turystyczny 500+ otrzymają beneficjenci programu 500+ i dodatków opiekuńczych. W ustawie zapisano także, że na dziecko niepełnosprawne przysługuje świadczenie w formie bonu o wysokości 500 złotych oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie bonu w kwocie 500 zł. W piątek ustawa została przyjęta przez Sejm. Za głosowało aż 424 posłów, 16 było sprzeciw, a wstrzymało się 12 osób. Teraz projekt trafi do Senatu.

Czym jest bon turystyczny?

Bon turystyczny to dokument elektroniczny w formie bonu, który nie będzie podlegał wymianie na gotówkę i będzie można nim płacić za noclegi hotelowe i inne wydarzenia oraz imprezy turystyczne, takie jak kolonie, obozy, atrakcje dla dzieci, czy wyżywienie. Dokonywanie płatności za pomocą bonu będzie możliwe do 31 marca 2022 roku. Minister rozwoju, wicepremier Jadwiga Emilewicz nie wyklucza, że jeśli bon się przyjmie, to może zostać przedłużony także na kolejne lata.

Zdjęcie Bon turystyczny 500+: kiedy i na jakich warunkach go otrzymamy? #2

Kiedy wypłaty świadczenia?

Jadwiga Emilewicz zakłada, że pierwsze płatności bonu będą realizowane już pod koniec lipca. Projekt wakacyjnego bonu turystycznego ma na celu wsparcie dla branży turystycznej, która bardzo mocno ucierpiała podczas pandemii koronawirusa.

Jak wskazują najnowsze dane, obroty branży turystyczno- hotelarskiej spadły aż o 40%. Prezydent Andrzej Duda oświadcza, że podjął działania wprowadzenia bonu, w celu zapewnienia wsparcia polskim przedsiębiorcom i rodzinom w tym trudnym czasie.

Jak otrzymać bon?

Po zakończeniu przygotowań technicznych, bon będzie można otrzymać, po złożeniu odpowiedniego wniosku na cyfrowej platformie ZUS-u. Nie otrzymamy jednak gotówki, a kod elektroniczny, który będzie można wykorzystać podczas rezerwacji noclegów, płacenia za wyżywienie, czy inne wakacyjne atrakcje.