Jak zrobić miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku

Jak zrobić miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku

Istnieje wiele odmian roślin z gatunku mniszkowatych, lecz najbardziej znany z nich, jest żółty kwiatek zasypujący w maju polskie łąki, parki i trawniki. Jest to pospolity rodzaj mniszka, nazywany lekarskim, ze względu na swoje pozytywne medycznie działanie.

Zdjęcie Jak zrobić miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku #1
Istnieje wiele powszechnych określeń, mogących ułatwić nam jego rozpoznanie, takich jak: mlecz, dmuchawiec, ukwiał, brodawnik czy bardziej zabawne, pępawa czy wole oczy. Ta odmiana mniszka, wymaga zastosowania trocin w uprawie i dość żyznego, dobrze nawiezionego gruntu, dlatego prościej na niego trafić na bardziej urozmaiconym i mniej jednorodnym terenie.


Mniszek lekarski jest rośliną w całości uznaną za jadalną, choć rolnicy zwykli go traktować jako chwast z powodu wysokiego współczynnika plenności.Do wykonania miodu z mniszka domowym sposobem, potrzeba jest nam woda, cukier oraz jego kwiaty. Najistotniejszą rolę w tym przepisie pełni sam pyłek mleczu, ponieważ jest on odpowiedzialny za medyczne właściwości miodu.


1. Wywar otrzymujemy gotując zebrane kwiaty wraz z wodą i cukrem. Im więcej kwiatów, tym bardziej możemy spodziewać się tego, że uzyskany przez nas syrop, będzie swym smakiem przypominał miód otrzymywany tradycyjną, pszczelarską metodą. Gotujemy przez godzinę, w 5 litrowym garnku wypełnionym wodą, mniszkiem i 1 kg cukru.


2. Nie zaszkodzi, gdy do uzyskanego tą drogą kompozytu, dodamy odrobiny dobrej jakości oliwy lub oleju, które podobnie jak sole, są sprawdzonymi w domowej kuchni konserwantami. Dodajemy dużą, stołową łyżkę oliwy do gotującej się już wody. Gdy uda się nam już osiągnąć oczekiwaną gęstość, możemy przelać miód do słoika i na dłuższy czas postawić go w nasłonecznionym miejscu, co na pewno poprawi jego jakość, właściwości i smak.

Zdjęcie Jak zrobić miód z mniszka lekarskiego? Przepis krok po kroku #2

Mniej precyzyjna szkoła kulinarna, mówi o gotowaniu roślin z wodą i cukrem w całości. Być może uzyskany tą drogą “majowy miodek”, straci swój szlachetny wygląd i charakter, ale zyska na właściwościach leczniczych.


1. Wówczas możemy pozwolić sobie na dodanie większej ilości cukru, ponieważ zielone części dmuchawca, nadadzą mu bardziej gorzki smak. Nawet jeśli pierwszy raz przyrządzasz ten typ miodu, nie przejmuj się tym, że coś ci się tym razem nie uda. Z odwagą zdaj się na posiadane już przez siebie doświadczenie i zdolności kulinarne. Masz przed sobą ograniczoną ilość składników, zatem: “byle by nie przesadzić z pieprzem”. Gotujemy 2 godziny, cały mniszek, w 10 litrowym garnku wody z 2 kg cukru.


2. Chcąc poprawić jakość miodu z mniszka, możemy użyć wanilii czy gęstych aromatów spożywczych dostępnych w sklepach. Jako dodatek sprawdzą się również gwiazdki anyżu, pestki cytrusów czy kawałki otartej skórki pomarańczowej. Dodajemy w małych ilościach dla podkreślenie smaku.Miód z mniszka wykonany głównie z jego kwiatów, wpłynie na poprawę pracy całego układu moczopędnego. Udrożni nam nerki, pozbawi osadów piasku w moczu, czy jeśli dokucza nam kamica, pomoże rozpuścić dokuczliwy osad. Mniej szlachetna odmiana, uzyskana z całych roślin, będzie miała szersze zastosowanie dla kondycji całego organizmu, przez co wzmocni poziom odporność, wpłynie na obniżenie cholesterol czy poprawę sprawności seksualnej.

Agnieszka

true

Polecane