Miodówka - właściwości i przepis

Patrycja
Kulinaria
21.12.2020 20:11
Miodówka - właściwości i przepis

 Miodówką nazywamy inaczej nalewkę przygotowaną z miodu. Miodówka jak większa część nalewek jest aromatyczna i działa rozgrzewająco. Jednak jej tytułowy składnik ma znacznie więcej właściwości. Czy traci je pod wpływem kontaktu ze spirytusem? Sprawdźmy!

Zdjęcie Miodówka - właściwości i przepis #1

Miodówka to nalewka, którą zrobimy w bardzo prosty sposób. Nie trzeba jej przechowywać w specjalnych warunkach, filtrować, ani nawet czekać, by swoje odstała. W przeciwieństwie do wielu innych nalewek jest gotowa do spożycia zaraz po przygotowaniu. Jednak zanim zabierzemy się do pracy, musimy wiedzieć, że nie wszystkie rodzaje miodów nadają się do jej wykonania.

 

Właściwości

Miodówka ma troszkę więcej właściwości niż pozostałe nalewki. Wszystko zawdzięcza prozdrowotnemu działaniu miodu. Poza wyjątkowym smakiem i aromatem korzystnie wpływa nasz organizm. Nalewka z miodu podobnie jak sam miód, dzięki działaniu bakteriobójczemu i przeciwwirusowemu, sprawdzi się w trakcie przeziębienia. Korzystnie wpływa na układ trawienny i nerwowy. Działa uspokajająco, nasennie i wzmaga apetyt. Jeśli tylko nie podgrzejemy nalewki lub samego miodu użytego do jej sporządzenia do temperatury wyższej niż 40 stopni, nie straci on swoich cennych właściwości. Jednak pamiętać musimy, że jest to alkohol, który powinien być spożywany okazjonalnie i z umiarem, aby niósł za sobą zdrowotne korzyści.

Miód

Do przygotowania miodówki możemy użyć wielu rodzajów miodu, jednak nie wszystkie będą się nadawały. Najczęściej wybierany jest miód wielokwiatowy, lipowy i gryczany. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by przygotować nalewkę z mieszanki dwóch lub trzech rodzajów. Miodówki natomiast nie zrobimy z miodów syntetycznych.

Zdjęcie Miodówka - właściwości i przepis #2

Przepis na miodówkę

  • 1 litr spirytusu,
  • 1 litr miodu,
  • 2-2,5kg cytryn

Przygotowanie

Cytryny myjemy i przekrajamy na pół. Do garnka wyciskamy sok z cytryn i dodajemy miód. Całość podgrzewamy na małym ogniu przez dłuższy czas, uważając, by temperatura nie przekroczyła 40 stopni. Na koniec dodajemy spirytus i dokładnie mieszamy. Gotową nalewkę możemy przecedzić przez gazę by była klarowna. Rozlewamy miodówkę do butelek i gotowe. Nalewka jest od razu gotowa do spożycia, jednak nie może być przechowywana przez czas dłuższy niż dwa miesiące.

Opcjonalnie

Do miodówki możemy dodać także aromatycznych przypraw, by wydobyć głębię smaku i aromatu. Ważne jest jednak, by trafiły do nalewki w trakcie jej przygotowania, a nie, gdy jest już gotowa. W takim wypadku zaczynamy najpierw od podgrzania wybranych przypraw w odrobinie wody, następnie dodajemy sam miód, który przez krótką chwilę podgrzewamy przyprawami, kolejno dodajemy sok z cytryn i spirytus. Dalej postępujemy już tak samo. Nalewka z dodatkiem przypraw będzie smaczniejsza, jeśli pozwolimy jej odstać, chociaż dobę.

Zdjęcie Miodówka - właściwości i przepis #3

Ciekawostka

Najchętniej wybieranymi przyprawami do miodówki są:

  • goździki,
  • cynamon,
  • wanilia,
  • imbir,
  • kardamon,
  • gałka muszkatołowa,
  • kawa,
  • skórka pomarańczy