9 właściwości mniszka lekarskiego, o których musisz wiedzieć!

Patrycja
Zdrowie
28.04.2021 15:07
9 właściwości mniszka lekarskiego, o których musisz wiedzieć!

Mniszek lekarski to roślina powszechnie występująca w Polsce. Dzięki licznym właściwościom medycznym i kosmetycznym, ma bardzo szerokie zastosowanie. Dowiedz się, dlaczego warto ją stosować.

Zdjęcie 9 właściwości mniszka lekarskiego #1

Mniszek lekarski- co to za roślina?

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale), czyli mniszek pospolity, to bardzo znana i powszechnie występująca w Polsce roślina. Można spotkać go rosnącego dziko na łąkach, w zaroślach, przydrożnych rowach i lasach. Wykorzystywany jest w kuchni, ale także w medycynie naturalnej i kosmetykach. Poznaj niezwykłe zastosowania mniszka lekarskiego.

Mniszek lekarski a mlecz- jak je odróżnić?

Bardzo ważne jest to, żeby zbierać kwiaty i liście mniszka lekarskiego, nie mlecza. Mlecz jest trujący i nie wolno go jeść ani stosować na skórę. Jak je rozpoznać? Mniszek lekarski ma każdy kwiat osadzony na oddzielnej łodydze. Mlecz na jednej łodydze ma nawet kilka kwiatów.

9 właściwości mniszka lekarskiego

Zdjęcie 9 właściwości mniszka lekarskiego #2

Na trawienie i wątrobę

Wyciąg z mniszka lekarskiego pobudza pracę wątroby, przez zwiększenie wydzielania żółci. Stymuluje trawienie przez zwiększenie wydzielania kwasu solnego w żołądku.

Działanie przeciwcukrzycowe

Mniszek lekarski reguluje gospodarkę węglowodanową organizmu. Obniża poziom glukozy oraz indeks glikemiczny spożytego pokarmu. Dodatkowo spowalnia wchłaniane cukrów z pożywienia. Mniszek lekarski działa przeciwcukrzycowo, a w połączeniu z innymi ziołami, warto go stosować w stanach przedcukrzycowych oraz w początkach choroby.

Działanie antyoksydacyjne

Dzięki dużej obecności związków polifenolowych, działa antyoksydacyjnie. Hamuje powstawanie wolnych rodników. Zmniejsza widoczne oznaki starzenia się organizmu. Dodawany jest do kosmetyków typu ''anti-ageing''

Działanie przeciwbakteryjne

Związki zawarte w liściach mniszka mają działanie przeciwbakteryjne. Dzięki temu roślina wspomaga organizm w walce infekcjami i drobnoustrojami.

Działanie przeciwzapalne

Mniszek lekarski ma właściwości przeciwzapalne. Stosowany jest w leczeniu schorzeń reumatycznych. Zmniejsza stany zapalne skory i łagodzi zmiany trądzikowe.

Zdjęcie 9 właściwości mniszka lekarskiego #3

Działanie moczopędne

Mniszek lekarski ma właściwości moczopędne. Pozwala zmniejszyć obrzęki i usunąć toksyny z organizmu.

Działanie na cerę

Korzystnie wpływa na każdy typ cery. Mniszek lekarski poprawia i wyrównuje koloryt skóry, redukuje przebarwienia i zmniejsza widoczność piegów. Stosowany jest w kuracjach przeciwstarzeniowych i przy leczenia trądziku, zmniejsza widoczność blizn po trądzikowych. Łagodzi stany zapalne i przyspiesza proces gojenia się ran.

Działanie na włosy

Poprawia kondycję włosów, odżywia je i wygładza. Wspomaga porost włosów, nadaje im połysk i lekko miodowy kolor. Ma działanie przeciwłupieżowe i przeciwłojotokowe.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną