Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać

Patrycja

Newsy

05.05.2020 20:35

Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać

W ramach walki z suszą, Rząd zachęca Polaków do budowy małej retencji. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazuje dotacje na sfinansowanie budowy studni głębinowych, oczek wodnych i zakup pomp. Dowiedz się, czym jest program, ile wynosi wsparcie i jak możesz je zdobyć.

Zdjęcie Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać #1

Na czym polega program małej retencji?

Mała retencja to program, skierowany do osób, które chcą rozwijać wszelkie inwestycje, zatrzymujące i magazynujące wodę. To część rządowego programu przeciwdziałania suszy, w ramach którego rolnicy mogą otrzymać dofinansowanie na budowę oczek wodnych, studni, czy stawów. Jak zdobyć dotację?

Zdjęcie Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać #2

Ile wynosi dotacja?

Rząd przeznaczył na dotację do małej retencji aż 400 mln złotych. Możesz zdobyć dofinansowanie na przygotowanie zbiorników, wykorzystujących wodę powierzchniową lub głębinową. Dotacje można otrzymać na budowę studni głębinowej, oczka wodnego lub zakup pompy wodnej. Wsparcie może wynieść nawet do 100 tys. złotych, a zwracane jest do 50% kosztów inwestycji.

Zdjęcie Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać #3

Małe zainteresowanie projektem

Projekt dofinansowania do małej retencji ruszył już w ubiegłym roku, ale zainteresowanie nim było niewielkie. O wsparcie na przygotowanie zbiorników wodnych, wnioski złożyło do tej pory jedynie około 1000 rolników. Z tego powodu termin składania wniosków o dofinansowanie, został przedłużony o kolejne 3 miesiące. Drugi nabór kończy się 20 lipca, więc jest jeszcze czas na zdobycie rządowego wsparcia.

Zdjęcie Dotacje od Rządu na budowę studni, oczka lub stawu. Dowiedz się, jak je otrzymać #4

Przeciwdziałanie suszy w Polsce

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski jest rozczarowany małym zainteresowaniem programem. Podkreśla, jak ważne jest przeciwdziałanie suszy, by zapobiec klęsce nieurodzaju w kraju. Zmiany klimatu, łagodne zimy i upalne lata, niewielkie opady deszczu i niski poziom wód gruntowych, mogą doprowadzić do znacznych deficytów wody i największej od lat suszy w Polsce.