Czy przenosimy na butach wirusy? Powinniśmy je dezynfekować po powrocie do domu?

Czy przenosimy na butach wirusy? Powinniśmy je dezynfekować po powrocie do domu?

Koronawirus znacząco utrudnił wszystkim życie, a przez to stał się numerem jeden większości rozmów czy dywagacji. Jak wiadomo wirus ten jest bardzo zaraźliwy i można go złapać mając kontakt z osobą zarażoną, poprzez drogę kropelkową oraz przez dotykanie niektórych powierzchni, na których może on utrzymać się przez dłuższy czas.

Zdjęcie Czy przenosimy na butach wirusy? Powinniśmy je dezynfekować po powrocie do domu? #1

Dlatego tak ważna jest higiena rąk i unikanie kontaktu z przedmiotami, które są używane „przez wszystkich”. Chodzi tu o klamki, poręczę czy przyciski do przywoływania windy. Dzięki temu unikamy możliwości zarażenia się tym wirusem. Warto również systematycznie prać ubranie wierzchnie i inne ubrania, których często używamy.

Koronawirus na butach?

Jak wspomniano wcześniej warto częściej prać ubrania wierzchnie, aby pozbyć się z nich wszelkich wirusów czy zarazków. W związku z tym czy na butach również może być obecny koronawirus? W końcu tak samo często korzystamy z nich jak z płaszcza czy kurtki w tym przejściowym okresie. A skoro dezynfekujemy okrycia wierzchnie to może warto zrobić z butami to samo? Jak wiadomo wirusy potrafią przetrwać na innych powierzchniach wiele godzin. Opinie na temat, że buty potrafią „przenosić” wirusa z Wuhan są różne i nie dają klarownej odpowiedzi.

Opinie badaczy

Specjalista ds zdrowia publicznego Carol Winner twierdzi, że dodawanie butów do listy potencjalnych zagrożeń nie jest konieczne, ponieważ nie ma na to żadnych potwierdzonych dowodów. Jak wiadomo nosimy je na nogach, a więc są one najbardziej oddalone od naszej twarzy, przez co ryzyko zakażenia jest niewielkie a wręcz znikome. Specjalistka ds zdrowia publicznego tłumaczy, że nie ma żadnych dowodów na to, by buty stwarzały ryzyko zakażenia. Najważniejszy w tym wszystkim jest zdrowy rozsądek i częste mycie rąk oraz ograniczanie dotykania nimi nosa, twarzy czy ust.

Natomiast według Waltera Ricciardi z WHO warto nakrycia ochronne jak i buty zdejmować, jeszcze przez wejściem do mieszkania czy domu. Najlepiej w ogóle ich do nich nie wnosić. Pozwoli to na zachowanie większej ostrożności i dzięki temu wirus ten nie dostanie się do naszego domu, a to jest najważniejsze. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć, szczególnie gdy ilość informacji jakie posiadamy na temat wirusa COVID-19 jest niewielka.


Zdjęcie Czy przenosimy na butach wirusy? Powinniśmy je dezynfekować po powrocie do domu? #2

Codzienna dezynfekcja

Najbardziej zanieczyszczonym elementem butów są ich podeszwy, na których często przenosimy brud, zarazki czy zwykłe błoto. Dlatego w dobie pandemii powinniśmy raz na jakiś czas regularnie je umyć. Najlepiej użyć do tego ciepłej wody oraz detergentów, które skutecznie zwalczają koronawirusa z różnych przedmiotów.true

Polecane