Czy można uzależnić się od fast foodów?

Patrycja

Zdrowie

09.03.2020 10:54

Czy można uzależnić się od fast foodów?

Gdy jesteś głodny, w pierwszej kolejności sięgasz po hamburgery, frytki lub pizzę, popijasz je colą, a na deser zagryzasz słodyczami? Takie jedzenie jest smaczne, tanie, łatwo dostępne. Ale jest też pełne cukru, soli i tłuszczów, niezwykle kaloryczne i co najgorsze… może uzależnić!

Zdjęcie Uzależnienie do fast foodów! Czy to możliwe? #1

Czym są fast foody?

Fast foody to wysoko przetworzone, bardzo kaloryczne produkty, które zawierają duże ilości cukru, soli, tłuszczu, kofeiny i polepszaczy smaku, silnie oddziałujące na nasze kubki smakowe. Są ubogie w błonnik, witaminy i składniki mineralny, ich częste spożywanie prowadzi do otyłości, a część naukowców uważa, że także do uzależnienia!

Czy niezdrowe jedzenie uzależnia?

Amerykańscy naukowcy w eksperymencie przeprowadzonym na szczurach dowiedli, że od śmieciowego jedzenia można się uzależnić, jak od narkotyków! Szczury zostały podzielone na 3 grupy: jedna karmiona była zdrowym jedzeniem, druga niewielką ilością fast foodów, a trzecia miała dostęp do nieograniczonej ilości śmieciowego jedzenia. U trzeciej grupy doszło do zaburzeń w pracy ośrodka mózgu, odpowiadającego za doznawanie przyjemności. Szczury potrzebowały coraz więcej dodatkowych bodźców (jedzenia), aby odczuwać taką przyjemność, jak szczury na zdrowej diecie. Pochłaniały wielkie ilości pokarmu i szybko przytyły, a gdy odcięto je od fast foodów, całkiem przestały jeść. Wyniki eksperymentu pokazały, że wysoko przetworzona żywność silnie uzależnia.

Zdjęcie Uzależnienie do fast foodów! Czy to możliwe? #2

Zły nawyk czy nałóg?

Odpowiedz sobie na pytanie: jak często spożywasz niezdrowe jedzenie i w jakich sytuacjach po nie sięgasz? Czy podczas posiłku się przejadasz, jesz nawet wtedy, gdy nie jesteś głodny, albo żeby poprawić nastrój czy rozładować napięcie? Obsesyjnie myślisz o jedzeniu, przez co nie możesz skoncentrować się na codziennych czynnościach?

Zdjęcie Uzależnienie do fast foodów! Czy to możliwe? #3

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś twierdząco, czujesz że tracisz kontrolę, nie możesz oprzeć się spożywaniu fast foodów- reaguj! Powrót do zdrowych nawyków żywieniowych nie będzie łatwy, ale po jakimś czasie Twój mózg znów Cię nagrodzi, a Ty przejmiesz kontrolę nad jedzeniem!