Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze!

Patrycja

Zdrowie

09.03.2020 21:59

Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze!

Nadeszła wiosna, dni są coraz cieplejsze i dłuższe, zwierzęta i rośliny budzą się do życia. To idealny czas, aby w wolnej chwili wybrać się z rodziną na spacer do parku i podziwiać przyrodę. Jednak niektóre rośliny są niebezpieczne i musisz na nie uważać!

Zdjęcie Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze! #1

Barszcz Sosnowskiego

To wyjątkowo niebezpieczna roślina, która może Cię dotkliwie poparzyć. Pod żadnym pozorem jej nie dotykaj i się do niej nie zbliżaj! Jest bardzo inwazyjny i szybko się rozrasta, możesz go spotkać na łąkach, w lasach i parkach, a nawet przy drogach. Jak go rozpoznać? Dorasta do 4 metrów wysokości, ma rozłożyste białe baldachy, wyglądem przypominające kwiatostany marchwi.

Wawrzynek wilczełyko

Piękny krzew ozdobny, o czerwonych, silnie trujących jagodach. Spożycie 10 jagód przez dorosłego człowieka i choćby jednej przez dziecko, może skończyć się tragicznie. Powodują obrzęk jamy ustnej i przełyku, bóle głowy, krwawą biegunkę, a nawet uszkodzenie nerek i układu nerwowego.

Wilczomlecz obrotny

Powszechny chwast, licznie występuje w ogrodach i parkach, jego soki mają silnie drażniące właściwości. Lepiej nie dotykać go bez rękawiczek!

Konwalia majowa

Typowo wiosenne, piękne, białe kwiaty, choć mają właściwości lecznicze, ich nieumiejętne wykorzystywanie może doprowadzić do zatrucia. Jagody, kwiaty, kłącza i liście są trujące- mogą doprowadzić do wymiotów, biegunki, zaburzeń widzenia, majaczenia i arytmii serca.niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Zdjęcie Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze! #2

Cis pospolity

Często spotykamy jako roślina ozdobna w parkach i ogrodach, jest silnie trujący. Nie pozwólmy dzieciom się do niego zbliżać.

Ligustr pospolity

Bardzo popularny jako krzew na żywopłoty. Liście i owoce, przypominające czarne jagody, są trujące, nie należy ich spożywać, ponieważ prowadzi to do wymiotów, biegunki, bólu brzucha i zaburzeń krążenia.

Tojad mocny

Często spotykany, ma urokliwe, fioletowe kwiaty i jest jedną z najgroźniejszych dziko rosnących w Polsce roślin. Zawiera silną toksynę, która może doprowadzić do ciężkiego zatrucia, a nawet zgonu!

Zdjęcie Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze! #3

Pokrzywa zwyczajna

Poparzy Cię przy bezpośrednim kontakcie, ale swędzące bąble i zaczerwienienie znikną po pewnym czasie, nie jest niebezpieczna dla zdrowia. Warto na nią uważać, ponieważ takie spotkanie, nie należy do przyjemnych.

Zdjęcie Wiosna w parku- na te rośliny uważaj na spacerze! #4

Choć wiosną przyroda rozkwita i świat jest pełen kwiatów, krzewów i roślin, pamiętajmy żeby nie robić bukietów z tych, których nie znamy. Nawet najpiękniejsze mogą okazać się trujące!