Krwawienie z nosa - jakie mogą być jego przyczyny?

Katarzyna

Zdrowie

02.03.2020 21:01

Krwawienie z nosa - jakie mogą być jego przyczyny?

Wystąpienie krwawienia z nosa może przytrafi się każdemu. Nie jest to nic groźnego o ile nie występuje często i nie w obfitych ilościach. Wtedy takiemu krwawieniu możemy zaradzić w domu i nie potrzebujemy do tego specjalnych leków. Nie należy jednak takiego objawu lekceważyć, jeśli zdarza się często i intensywnie. Wtedy należy udać się do lekarza, aby skonsultować z nim co może być tego przyczyną. Głównie krwawienie z nosa przytrafia się dzieciom do lat 10 i osobom dorosłym powyżej 45 roku życia. Poniżej znajdziecie najczęstsze przyczyny pojawiania się krwawienia z nosa.

Zdjęcie Krwawienie z nosa - jakie mogą być jego przyczyny? #1

Zbyt suche nozdrza

Najczęstszą przyczyną pojawienia się krwawienia jest zbyt wysuszona jama nosowa. Nos jest bardzo mocno ukrwiony, dlatego jeśli przesuszymy śluzówkę może nam się puścić krew. Suchość może wystąpić również, gdy przez dłuższy czas nie oddychamy przez nos albo gdy nie utrzymujemy go w optymalnej czystości. Do takiego stanu mogą doprowadzić również wirusy lub reakcje alergiczne.

Przedmioty obce obecne w nosie

Dzieci są bardzo ciekawskie i często wkładają sobie do nosa różne przedmioty. Takie postępowanie może doprowadzić do podrażnienia śluzówki i wystąpienia krwawienia. Należy więc pilnować dziecko i oduczać go takiego zachowania. Gdy po paru dniach zauważymy, że pojawiła się w nosie ropa lub dziecko ma trudności z oddychaniem, wtedy należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Zdjęcie Krwawienie z nosa - jakie mogą być jego przyczyny? #2

Wypadki

Urazy to kolejna częsta przyczyna wystąpienia krwawienia. Zazwyczaj chodzi o sytuacje, w których dostaliśmy przysłowiowo „w nos”, uderzyliśmy się lub zbyt mocno go wydmuchaliśmy. Gdy siła uderzenia będzie silniejsza, wtedy może dojść do krwawienia wewnętrznego, a taka wypadek wymaga szybkiej pomocy specjalistycznej.

Niektóre płyny

Niektóre substancje, chodzi tu o antykoagulanty i leki przeciwpłytkowe, mogą sprawić, że osoby, które je stosują będą bardziej podatne na krwotoki z nosa. Gdy zbyt często będziemy stosować leki mające na celu zmniejszenie przekrwienia śluzówki, wtedy mogą doprowadzić one właśnie do tego znanego objawu

Różne schorzenia

Krwawienie z nosa może wskazywać również w przypadku obecność choroby von Willebranda. Jej objawy są podobne do tych z hemofilii. Choroba ta ma podłoże genetyczne, ponieważ powoduje, że krew nie krzepnie tak szybko jak powinna. Inne choroby, na które również może wskazywać krwawienia to białaczka, nowotwory złośliwe lub choroby wątroby. Jeśli krwotoki będą pojawiać się często, wtedy należy zbadać się pod kątem obecności właśnie tych chorób.