Znasz przeznaczenie tych części chodnika? Pełnią one bardzo ważną funkcję

Znasz przeznaczenie tych części chodnika? Pełnią one bardzo ważną funkcję

Przebywając w miejscach publicznych mamy z tym do czynienia niemalże wszędzie. Wyrazista część płyty chodnikowej stała się tak już dla nas normalna, że nawet nie zwracamy na nią uwagi, mimo że znajduje się przy peronach, autobusach, tramwajach i chodnikach. Zastanawialiście się jednak dlaczego części posiadają krągłe oznaczenia lub wyryte rowki?

Zdjęcie Znasz przeznaczenie tych części chodnika? Pełnią one bardzo ważną funkcję #1

Miejsca publiczne

Wróć myślami do wszystkich miejsc publicznych i spróbuj sobie przypomnieć, gdzie miałeś do czynienia z takimi płytami chodnikowymi. Śmiało można powiedzieć, że są one umieszczone w bardzo wielu miejscach, a większość z nich znacznie się wyróżnia poprzez kolor. Najczęściej mamy jednak do czynienia z dwoma typami płyt – te z rowkami oraz te z krągłymi oznaczeniami. Ich kształt oraz umiejscowienie nie jest przypadkowe. Dowiedz się, po co są umieszczane w miejscach publicznych.

Płyty

Oba rodzaje mają swoje przeznaczenie i łatwo można się domyślić, że mają służyć ludziom. Pytanie jednak brzmi, dla kogo dokładnie są one przeznaczone? Jaskrawy kolor ma służyć osobom niedowidzącym, natomiast różne kształty są przeznaczone dla osób niewidomych, aby łatwiej mogli poruszać się w miejscach i komunikacjach publicznych.

Zdjęcie Znasz przeznaczenie tych części chodnika? Pełnią one bardzo ważną funkcję #2

Chodniki w miejscach publicznych, które nie posiadają umownych części płyt chodnikowych, stanowią duże zagrożenie dla niewidomych i niedowidzących. Takie osoby mają utrudnione zadanie w poruszaniu się i muszą pozostać bardzo czujni.

Płyta z rowkami wskazuje kierunek, w którym dana osoba się porusza. Osoba niewidoma potrzebuje jakiejkolwiek formy przewodnika, a laska umieszczona między szczelinami pomaga określić ruch oraz ułatwia decyzję zmiany kierunku. Te płyty nazywane są płytami prowadzącymi.

Płyty ostrzegawcze, czyli te z krągłymi oznaczeniami, służą do wyznaczenia granicy, gdzie dana osoba powinna zachować ostrożność. Często znajdują się przy brzegach chodników, schodów, peronów i przy stopniach w komunikacji miejskiej. Są łatwe do wyczucia pod butami i chronią przed wypadkami.

Zdjęcie Znasz przeznaczenie tych części chodnika? Pełnią one bardzo ważną funkcję #3

W zależności od architektury umieszczone między płytami prowadzącymi mogą pomóc w wybraniu kierunku, do którego dana osoba chce zmierzać. Co więcej, wydają charakterystyczny dźwięk, dzięki czemu dana osoba może już wcześniej określić, gdzie taka płyta się znajduje.

Emila

true

Polecane