Masz problem z nieprzyjemnym zapachem ciała? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Masz problem z nieprzyjemnym zapachem ciała? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić!

Z nieprzyjemnym zapachem naszego ciała szczególnie mamy do czynienia latem. To nie jest jednak sezonowy problem. Obfita potliwość może występować w momencie, kiedy przebywamy w bardzo ciepłych pomieszczeniach lub kiedy nosimy odzież ze sztucznego materiału. Jak zatem poradzić sobie z tym niekomfortowym problemem?

Zdjęcie Masz problem z nieprzyjemnym zapachem ciała? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić! #1

Jak powstaje pot?

Wydzielina ta to nic innego jak woda wydalana przez organizm w momencie, kiedy temperatura ciała jest znacznie wyższa. Taka reakcja ma na celu regulację temperatury. Innym zadaniem jest oczyszczenie organizmu z wszelkich toksycznych substancji.

Kiedy się pocimy? Wszystko jest zależne od organizmu. Każdy z nas posiada zupełnie inną tolerancję na temperaturę, a więc to również ma duży wpływ na potliwość. Obfity pot przeważnie jednak pojawia się podczas intensywnej aktywności fizycznej, gorączki, zmian hormonalnych, miesiączkowania, menopauzy, dojrzewania lub w przypadku otyłości.

Skąd nieprzyjemny zapach?

Potliwość najczęściej ma miejsce pod pachami, na dłoniach, stopach i w miejscach intymnych. Dłonie szybko można przemyć wodą, a więc zapach nie jest taki odczuwalny. W pozostałych miejscach znajdują się mikroorganizmy, które pod wpływem wzrostu temperatury bardzo szybko się rozmnażają. Przy tym też wydzielają gazy, które skutkują bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Jak temu zaradzić?

  • Przede wszystkim należy pamiętać o naturalnej odzieży i bieliźnie, która przepuszcza powietrze. W ten sposób nasza skóra może systematycznie się dotleniać. W innym przypadku temperatura ciała będzie ciągle wzrastać, co doprowadzi do nieprzyjemnego zapachu. Takim przykładem mogą być stopy, kiedy ubieramy skarpetki ze sztucznego materiału, a dodatkowo wkładamy buty, które w żaden sposób nie przepuszczają powietrza. Ściągając takie obuwie, z pewnością nie czujemy się komfortowo.

Zdjęcie Masz problem z nieprzyjemnym zapachem ciała? Sprawdź, jak sobie z tym poradzić! #2

  • Kolejnym elementem jest dieta. Oczywiście nie trzeba stosować specjalnie przygotowanej diety, ale należy mieć na uwadze to, co jemy. Niektóre potrawy i składniki silnie wpływają na wzmożoną potliwość. Przede wszystkim należy unikać tłuszczów zwierzęcych, olejów rafinowanych, smażone jedzenie oraz przetworzoną żywność. Dlaczego? Nasz organizm musi znacznie ciężej pracować, aby pozbyć się toksyn, które spożywamy wraz z tymi potrawami i składnikami.
  • Co jeść? Ważne jest uwzględnić w swojej diecie warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Dodatkowo należy pić dużo wody, aby systematycznie oczyszczać organizm z niepotrzebnych składników i toksyn.
  • Należy jeszcze pamiętać o dokładnej higienie osobistej. Jeśli posiadasz problemy z potliwością, to warto zadbać o częste prysznice. Unikaj przy tym dezodorantów lub antyperspirantów, które jedynie zatykają pory i zatrzymują wodę w twoim organizmie, co po pewnym czasie kończy się jeszcze większym nieprzyjemnym zapachem. Zamiast dezodorantu użyj naturalnego sposobu.

Składniki:

  • 250ml wrzącej wody
  • mięta (5 listków)
  • rozmaryn (5 listków)

Przygotowanie:

Wystarczy wymieszać wszystkie składniki i pozwolić ostygnąć. Następnie przelewamy mieszankę przez sitko, aby pozbyć się listków. Kolejnym krokiem jest przelanie substancji do słoiczka. Taką mieszankę należy stosować codziennie – wystarczy nałożyć kilka kropel na wacik kosmetyczny i potrzeć miejsca, w których występuje obfita potliwość.

Emila

Polecane