Jak odciągnąć dziecko od telewizora i komputera? Poznaj świetny sposób!

Agnieszka

Dom

Jan. 30, 2020, 7:42 a.m.

Jak odciągnąć dziecko od telewizora i komputera? Poznaj świetny sposób!

Zapewne każdy z nas widzi dziś różnicę, pomiędzy wychowywaniem dzieci kiedyś i teraz. Różnica jest również widoczna w stylu ubierania, słownictwie czy dostępie do nowych technologii. Sposób spędzania wolnego czasu również się zmienił. Kiedyś wychodziło się na dwór grało w piłkę czy w gumę i dopiero wieczorami wracało do domu.

Zdjęcie Jak odciągnąć dziecko od telewizora i komputera? Poznaj świetny sposób! #1

Niestety dzieci i młodzież w dzisiejszych czasach nie wiedzą jak wyglądało kiedyś życie bez telefonu komórkowego czy Internetu. Większość rodziców nie zdaje sobie sprawy ile czasu obecnie ich dzieci spędzają na googlowaniu i przebywaniu w Internecie.


Kanał YouTube powstał w 2006 roku, a więc dzisiejsi 20-latkowie nie znają czasów, kiedy nie było jego lub innych portali społecznościowych. Nie znają też innych form spędzania wolnego czasu, ponieważ ich rówieśnicy również spędzają go „w telefonach”. Duża odpowiedzialność leży tu po stronie dorosłych, aby pokazali oni swoim dzieciom, że można inaczej i ciekawiej spędzić wolny czas. Jednym z pomysłów, który pozwoli nam na wspólne spędzanie czasu z dziećmi są gry planszowe. Mowa tu oczywiście o tych nowoczesnych, które posiadają bardzo dużo ciekawych mechanizmów działania zachęcających do myślenia.


Zalety gier planszowych


Jedną z najważniejszych zalet gier planszowych jest to, że uczą one relacji z drugą osobą. Pomagają w nawiązywaniu więzi podczas gry i uczą zdrowej rywalizacji. Taki sposób spędzania wolnego czasu naucza komunikacji, która jest ważna podczas gry. Pozwala również na trenowanie mózgu i poszukiwanie nowych rozwiązań. Uczy kreatywności i inteligencji emocjonalnej. Gry, gdzie ważna jest szybkość rozwijają refleks i zmysł kalkulacji.


Planszówki mogą również pozytywnie wpłynąć na umiejętność szybkiego podejmowania decyzji w oparciu o wybory przyczynowo-skutkowe. Rozrywka ta pogłębia nasze logiczne myślenie oraz wyobraźnię. Zabawy z grami ćwiczą w nas zdolność rozwiązywania problemów, planowania oraz uczą cierpliwości.

Zdjęcie Jak odciągnąć dziecko od telewizora i komputera? Poznaj świetny sposób! #2
Jak wybrać odpowiednią grę?


Obecnie na każdym pudełku jest napisane, jakie są zasady danej gry oraz dla jakiej grupy wiekowej jest ona przeznaczona. Można również poczytać o danej grze na portalach społecznościowych lub innych forach, gdzie zwykli ludzie lub pasjonaci wypowiadają się na jej temat. Gdy chcemy ją kupić dla bliskiej osoby lub dla dziecka, to znamy preferencje naszego adresata owej gry. W związku z tym łatwiej będzie nam podjąć decyzję podczas jej kupowania.


Obecnie gry nie są drogie, a mogą przynieść wiele radości. Takie spędzanie wolnego czasu jest na pewno zdrowsze i bardziej owocne niż siedzenie przed komputerem czy telefonem. Dlatego warto zachęcać dzieci i młodzież do wspólnego spędzania czasu.