Widzisz te robaki w łazience? Sprawdź, dlaczego są pożyteczne!

Widzisz te robaki w łazience? Sprawdź, dlaczego są pożyteczne!

Pewnie wielu z Was nie raz widziało w łazience te niewielki owady. Zazwyczaj napotykamy je korzystając z toalety w nocy lub wczesnym rankiem. Są to tak zwane rybiki cukrowe, które najczęściej żyją właśnie w łazienkach.

Zdjęcie Widzisz te robaki w łazience? Sprawdź, dlaczego są pożyteczne! #1

Rybiki cukrowe wylęgają się przez około rok. Żyją od 2 nawet do 8 lat. Są to więc stali lokatorzy w Twojej łazience. Na pierwszy rzut oka większość z nas się ich brzydzi. Nic w tym dziwnego, nie należą do najatrakcyjniejszych owadów. Pełzają szybko po podłodze i chowają się w zakamarkach ścian, gdzie żyją na co dzień.

Rybiki cukrowe kochają warunki, jakie panują w naszych łazienkach. Ma to związek z ich pochodzeniem. Trafiły bowiem do Europy z tropików, gdzie mrok, ciepło i wilgoć towarzyszyły im na co dzień.

Rybiki cukrowe mają jednak kilka zalet

Zdjęcie Widzisz te robaki w łazience? Sprawdź, dlaczego są pożyteczne! #2

Owady te w ogóle nie są groźne dla człowieka. Nie świadczą o braku czystości w łazience, ani nie przenoszą żadnych bakterii, czy innych chorób. Co więcej, te małe, brzydkie stworzenia pomagają utrzymać w łazience porządek.

Okazuje się, że trawią one glukozę, co oznacza, że mogą zjadać z podłogi resztki papieru. Poza tym, ich głównym pokarmem są inne, małe owady! Możemy więc im zawdzięczać brak obecności innych robaków, które mogą być o wiele mniej higieniczne.

Nie każdy jednak jest w stanie znieść obecność rybików cukrowych w łazience. Jak więc możemy się ich pozbyć?

W pierwszej kolejności musimy unikać wilgoci w łazience (co nie jest łatwe). Owady te lubią nasze łazienki właśnie ze względu na wilgoć. Możesz też posmarować kilka kawałków tektury miodem. Rybiki nocą wybiorą się na przekąskę i utkną przyklejone do miodu. Następnie tekturę wyrzuć od razu do śmietnika poza domem.

Agnieszka

true

Polecane