Sprawdź, czy Twoje dziecko jest uzależnione od ekranu!

Patrycja
Newsy
05.03.2020 21:44
Sprawdź, czy Twoje dziecko jest uzależnione od ekranu!

Obecnie dzieci mają nieograniczony dostęp do komputerów, telefonów, tabletów i TV. Jeśli jesteś rodzicem i widzisz, że Twoje dziecko spędza dużo czasu z technologią, sprawdź, czy przypadkiem nie jest uzależnione od ekranu!

Zdjęcie Sprawdź czy Twoje dziecko jest uzależnione od ekranu! #1

Internet dla każdego

Badania wskazują, że 98% dzieci w wieku 9-16 lat, co najmniej raz w tygodniu korzysta z Internetu, a większość z nich zagląda do sieci niemal codziennie. W dzisiejszych czasach jest to nieodłącznym elementem życia. Zwłaszcza, że dzieci bardzo chętnie korzystają z takich rozrywek i urządzeń, a rodzice często pozwalają na to, by mieć chwilę spokoju i czasu dla siebie w trakcie dnia.

Jeśli dzieci robią to z umiarem, nie ma w tym absolutnie nic złego! Jednak należy zwrócić uwagę na to, ile czasu nasza pociecha spędza w sieci, jakie treści ogląda i czy są one odpowiednie.
To zadaniem rodziców jest kontrola i czuwanie, aby dzieci spędzały w Internecie odpowiednią ilość czasu i nie uzależniły się od niego.

Zdjęcie Sprawdź czy Twoje dziecko jest uzależnione od ekranu! #2

Uzależnienie od ekranu

Nadmierne korzystanie przez dzieci z Internetu i komputera jest coraz poważniejszym problemem społecznym. Badania pokazują, że 12% dzieci w USA jest uzależnionych od gier komputerowych, 30% polskich nastolatków odczuwa niepokój, gdy nie ma dostępu do Internetu, a aż 35% z nich przyznaje, że nadmierne korzystanie z sieci ma negatywny wpływ na relacje z innymi.

Uzależnienie od ekranu ma bardzo niekorzystny wpływ na rozwój emocjonalny, społeczny i zachowanie naszych pociech. Może doprowadzić do poważnych problemów: jak bezsenność, kłopoty ze wzrokiem, koncentracją, a nawet do uszkodzeń mózgu!

Niepokojące sygnały

Sprawdź, czy Twoje dziecko przejawia zachowania, które mogą świadczyć o tym, że jest uzależnione od ekranu:

  1. Większość wolnego czasu spędza przed komputerem, telefonem lub tabletem, rezygnując z innych zainteresowań.
  2. Ogranicza kontakty z rówieśnikami, izoluje się od bliskich.
  3. Zaniedbuje obowiązki szkolne, zapomina o posiłkach, a nawet korzystaniu z łazienki.
  4. Okłamuje rodziców w sprawie czasu spędzanego w Internecie, w domu dochodzi do konfliktów i awantur.
  5. Dziecko staje się rozdrażnione, wybuchowe, agresywne, gdy próbujemy ograniczać czas spędzany w sieci.

    Zdjęcie Sprawdź czy Twoje dziecko jest uzależnione od ekranu! #3

Jeśli zauważysz oznaki, które Cię zaniepokoją, działaj nim będzie za późno. Postaraj się ograniczyć czas spędzany przez dziecko w sieci, wprowadź nowe zasady i konsekwentnie je egzekwuj. Jeśli czujesz się bezradna, nie wahaj się skorzystać z pomocy specjalistów!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną