Jak domowym sposobem czyścić spłuczkę?

Jak domowym sposobem czyścić spłuczkę?
26Sty

Jak utrzymać czystość i higienę toalety domowymi sposobami? Nie wielu z nas zdaje sobie sprawę, że praktycznie cały dom można posprzątać bez stosowania szkodliwych środków chemicznych, które nie niszczą wyłącznie naszego zdrowia, ale również środowisko naturalne. Woda, ocet, sok z cytryny, soda oczyszczona, popiół, szare mydło, piasek to naturalne produkty używane przez nasze babcie do mycia wszelakich powierzchni w domach. W artykule dowiemy się, jak przy użyciu wody i octu oczyścić spłuczkę w toalecie.

Czy warto czyścić spłuczkę w toalecie?


Wiele osób może się zdziwić, otwierając pokrywę na zbiornik wody w toalecie, gdzie znajduje się spłuczka. Możliwe, że zobaczą tam ogromną ilość kamienia, nagromadzoną pleśń, szarobrunatny osad, a nawet zielonkawe glony lub brzydko pachnącą maź. W takiej sytuacji konieczne jest dokładne doczyszczenie naszej spłuczki i całego zbiornika na wodę w toalecie. W ramach profilaktyki dobrze jest powtarzać tę czynność przynajmniej raz na pół roku, a najlepiej raz w miesiącu. Wówczas będziemy pewni, że woda w toalecie jest czysta, nie zawiera chorobotwórczych bakterii i pleśni, które w trakcie spłukiwania mogą przedostawać się do muszli, a zarodnik grzybów do powietrza.

Zdjęcie Jak domowym sposobem czyścić spłuczkę? #1

Jak najskuteczniej wyczyścić spłuczkę w toalecie domowymi sposobami?


Całość pracy zajmuje około 15 minut i jest niezwykle prosta. Powinniśmy zacząć od zagotowania dużej ilości wody, około 5-8 litrów, czyli tyle, ile jest potrzebne do wypełnienia całego zbiornika w toalecie. Do gorącej wody dodajemy minimum jedną szklankę octu, a jeśli spłuczka jest bardzo zabrudzona, to najlepiej dwie, a nawet trzy szklanki. Ocet można również zastąpić kwaskiem cytrynowym (około 1 szklanki kwasku).
Ważne, by nasz roztwór wypełniał zbiornik do wysokości, do której sięgają wszelkie zanieczyszczenia i osady. W razie potrzeby można dolać trochę gorącej wody z kranu lub ugotować wrzątek w czajniku.
Związki zawarte w occie i kwasku cytrynowym sprawiają, że osad rozpuszcza się lub zmiękcza na tyle, że dużo łatwiej go usunąć. Dodatkowo środowisko kwaśne sprawia, iż żyjące w wodzie i na ściankach zbiornika drobnoustroje giną.
Należy odczekać kilka godzin, a najlepiej całą noc, po czym można przystąpić do oczyszczania ręcznego. W tym celu dobrze jest użyć szczotki z długą rączką, która bez problemu dotrze do wszelkich zakamarków.

Pamiętajmy jednak, że niektóre fragmenty spłuczki są dosyć delikatne. Nie możemy używać zbyt wiele siły, by ich nie połamać. Spokojnie, sukcesywnie, przez kilka minut szorując wszystkie krawędzie, bez problemu i wysiłku pozbędziemy się wszelkich zabrudzeń.
Gdy nasza spłuczka jest czysta, należy ją wypłukać, wlewając do zbiornika czystą wodę, a potem spuścić wodę. Wystarczy powtórzyć płukanie dwukrotnie.

Zdjęcie Jak domowym sposobem czyścić spłuczkę? #2

Warto pamiętać o zabezpieczeniu swoich dłoni rękawicami ochronnymi. Dzięki temu nie rozsiejemy bakterii i szkodliwych drobnoustrojów w innych częściach naszego domu.
Po zastosowaniu tej metody cały zbiornik na wodę i spłuczka dosłownie lśnią, są bardzo czyste i wyglądają jak nowe. Efekt jest zdumiewający i na pewno warty tego, by poświęcić 15 minut swojej pracy.
Podobne sposoby możemy stosować do czyszczenia misy toalety. Również przy użyciu wody i octu bardzo łatwo jest pozbyć się wszelkich osadów.

Czysta woda w naszej spłuczce


Pamiętajmy, że regularne mycie i czyszczenie toalety nie wiele daje, jeśli spłukujemy ją brudną wodą z osadami, która zbiera się w naszej spłuczce. Czysta woda w zbiorniku toalety sprawia, że można ją myć dużo rzadziej, zbiera się w niej mniej osadu i chorobotwórczych bakterii. Dzięki naturalnym metodom dbania o higienę w domu zmniejszamy ilość chemicznych zanieczyszczeń, które przedostają się do środowiska. Warto nauczyć się kilku sprawdzonych sposobów sprzątania domu bez używania szkodliwych substancji, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie i ochronę przyrody.

następna inspiracja
Zobacz również:
Zobacz również:
loading...
następna inspiracja