Lifestyle

Paszporty na całym świecie mają tylko 4 kolory. Powód jest prosty, ale też zaskakujący

Agnieszka

Jan. 10, 2020, 11:57 a.m.

Paszporty na całym świecie mają tylko 4 kolory. Powód jest prosty, ale też zaskakujący

Dla ludzi podróżujących poza teren Unii Europejskiej, niezbędne jest posiadanie paszportu - dokument uprawniający do przekraczania granic państwowych. Niestety paszport nie jest najbardziej popularnym typem dokumentu, który wyrabiamy, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kiedyś ten dokument może nam się przydać np. w celu podróży służbowej, czy też wakacji.

Zdjęcie Paszporty na całym świecie mają tylko 4 kolory. Powód jest prosty, ale też zaskakujący #1

Jest to rodzaj papieru wartościowego, który posiada bardzo szczegółowo, nie przypadkowo opracowane elementy, a rolą każdego jest m.in. zabezpieczenie go przed podrobieniem. Może nam się wydawać, że każde państwo powinno posiadać własny, wykreowany przez tamtejszy rząd paszport, w którym mógłby być w narodowych barwach, co czyniło by go unikalnym. Całkiem możliwe, że nie wiemy o tym, że na świecie istnieją na dzień dzisiejszy tylko i wyłącznie 4 kolory paszportów. Kolory, w jakich możemy spotkać taki dokument, to: czerwony, granatowy, czarny i zielony. Każdy z nich ma swoje unikalne znaczenie.

Kolor czerwony


Zacznijmy od koloru czerwonego. Ten odcień jest najbardziej popularnym pośród tych dokumentów. Właściciele pochodzą z krajów, w którym mogliśmy mieć styczność z komunizmem lub panuje tam do dzisiaj. Przykładem są takie państwa jak Rosja, czy też nasza Rzeczpospolita Polska, ale także wiele innych państw. Ciekawy jest fakt, że państwa takie jak Turcja czy Macedonia postanowiły zmienić kolor paszportu właśnie na czerwony. Możemy zastanawiać się dlaczego... Prawdopodobnie państwa te podjęły taką decyzję, gdyż chcą należeć do szeregów Unii Europejskiej, a każde państwo tej organizacji posiada ten dokument w takim odcieniu. Innymi państwami okazującymi taki kolor są kraje tzw. Wspólnoty Andyjskiej, w tym m.in. Peru i Ekwador.

Kolor granatowy


Kolejnym kolorem, jakim może być wypełniony paszport jest kolor granatowy (niebieski) - drugi pod względem popularności. Od roku 1976r. takim odcieniem posługują się mieszkańcy Stanów Zjednoczonych. Kolor ten jest symbolem tzw. "Nowego Świata". Jego głównym posiadaczem są mieszkańcy państw z terenu basenu Morza Karaibskiego m.in. Kuba, czy Kajmany oraz niektóre państwa Ameryki Południowej np. Brazylia, ale również inne stowarzyszone we Wspólnocie Rynku Południa.

Zdjęcie Paszporty na całym świecie mają tylko 4 kolory. Powód jest prosty, ale też zaskakujący #2

Kolor zielony


Mieszkańcy krajów wyznania muzułmańskiego posługują się paszportem koloru zielonego. Pochodzi on od proroka Mahometa, którego ulubioną barwą była właśnie zielona. Symbolizuje ona naturę i życie. Państwami, które posługują się takim rodzajem tego dokumentu są m.in Pakistan oraz Arabia Saudyjska. Również niektóre kraje Afryki korzystają z paszportu o tej barwie, a są to Burkina Faso, Senegal oraz np. Nigeria, co oznacza, że należą one do Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej.

Kolor czarny


Ostatnią barwą, jest barwa czarna. Taki kolor tego dokumentu posiadają pozostałe, niedotyczące wyżej wymienionych informacji państwa. Nie jest ich dużo, ale istnieją. Okazują je głównie mieszkańcy krajów afrykańskich, w tym Bostwana i Zambia, ale także Nowa Zelandia, która jest spoza Afryki.