Czy wiesz, że kolor fartuchów chirurgów na ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentów?

Agnieszka
Newsy
18.07.2018 16:20
Czy wiesz, że kolor fartuchów chirurgów na ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentów?

Większość z nas nigdy nie zastanawia się nad takimi rzeczami, jak kolor fartuchów chirurgów. Są one zielone, lub niebieskie i tyle, nikt nie zastanawia się dlaczego. Okazuje się jednak, że kolor fartucha ma niewiarygodne znaczenie.

Zdjęcie Czy wiesz, że kolor fartuchów chirurgów na ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentów? #1

Do 1914 cały personel medyczny nosił białe fartuchy. Jest to kolor czystości i łatwo zauważyć na nim wszelkie plamy. Jednak wkrótce całkowicie zmieniło się podejście do koloru fartuchów. Dlaczego?

Dlaczego zrezygnowano z białego koloru?

Okazuje się, że nieskazitelna biel może oślepić chirurga podczas operacji. Kiedy lekarz wpatruje się długo w ciemną czerwoną krew, a następnie spojrzy na swojego kolegę, który nosi biały fartuch, może doznać chwilowego zaburzenia wizji. Nawet jeśli trwać ono będzie sekundę, może ona zadecydować o życiu pacjenta. Biel może na chwilę oślepić oczy przyzwyczajone do ciemnego koloru. Działa to dokładnie w ten sam sposób, co promienie odbijające się od śniegu. Kiedy wychodzimy z ciemnego pomieszczenia, śnieg na chwilę zaburza nasze widzenie.

Głębokie skupienie się na czerwonej barwie powoduje pojawienie się „zjaw”, kiedy przeniesiemy wzrok na coś w białym kolorze. Chirurg, który wpatrywał się w pacjenta, a następnie przeniósł wzrok na fartuch kolegi mógł zauważyć smugi. Smugi ten widzi się przez kilka sekund (dokładnie tak, jak plamy, które widzimy bo błysku flesha w aparacie), dlatego mogą one towarzyszyć lekarzowi, kiedy patrzy już na pacjenta.

Dlaczego wybrano akurat niebieski i zielony?

Zdjęcie Czy wiesz, że kolor fartuchów chirurgów na ogromne znaczenie dla zdrowia pacjentów? #2

Rezygnacja z białych strojów jest uzasadniona. Dlaczego jednak wybrano na ich miejsce tylko określone odcienie zieleni i niebieskiego? Do wyboru były dziesiątki innych kolorów, np. żółty, fioletowy, czerwony, pomarańczowy, itd. Okazuje się, że zielony i niebieski są przeciwieństwem czerwonego spektrum światła widzialnego.

Co to oznacza w praktyce?

Operujący lekarz długo wpatruje się w kolor czerwony – krew, narządy. Po pewnym czasie wzrok przyzwyczaja się do tego koloru i przestaje być wrażliwy na szczegóły. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie kolory fartuchów kolegów na sali. Kolory te przyczyniają się do poprawy ostrości widzenia barw czerwonych, dzięki czemu chirurg jest w stanie zauważyć więcej szczegółów w różnych odcieniach czerwonego koloru.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną