Od marca wchodzą w życie zmiany w związku z podpisaniem przez prezydenta Andrzej Dudę ustawy o dokumentach paszportowych, która uchyli obowiązującą regulację z 2006 r.
Paszportowy System Informacyjny (PSI) ma zostać zastąpiony scentralizowanym Rejestrem Dokumentów Paszportowych (RDP), który realizowany jest w ramach projektu „Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych”.
Głównym założeniem projektu jest połączenie najważniejszych polskich rejestrów tj. rejestr PESEL, Rejestr Dowodów Osobistych, rejestr stanu cywilnego, czy Rejestr Danych Kontaktowych.
Zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień dla obywateli oraz uproszczenie procesu realizacji.
Dane z Paszportowego Systemu Informacyjnego mają zostać przeniesione do Rejestru.
Zmiany zaczną obowiązywać 27 marca 2022 r.
Co się zmieni?
- Po wdrożeniu zmian, obywatele nie będą musieli wypełniać papierowego wniosku, który dotychczas dostępny był tylko w organie wydającym z uwagi na charakterystyczne cechy dokumentu – gramatura oraz wymiar. Dokumentu nie można było do tej pory pobrać z Internetu.
- Po zmianach to urzędnik będzie generował wniosek w Rejestrze i obywatel będzie go podpisywał cyfrowo - na specjalnym urządzeniu.
- Nowa ustawa zakłada również nowe e-usługi. Obywatele będą mogli w łatwy sposób zgłosić zaginięcie dokumentu, możliwa będzie też weryfikacja ważności paszportu.
- Ustawa wprowadzi także możliwość wyrażania zgody na wydanie paszportu dla dziecka, czy złożenie wniosku o wydanie paszportu dla dziecka za pośrednictwem elektronicznego wyrażania zgody.
- Zmieni się również proces odbioru dokumentu. Dotychczas należało potwierdzić tożsamość poprzez okazanie dowodu osobistego. Zmiany zakładają możliwość potwierdzania tożsamości osoby na podstawie odcisku palca, przez porównanie odcisku osoby odbierającej z odciskiem zapisanym w odbieranym paszporcie.
- Obecnie rodzice mogą składać wniosek o wydanie paszportu dla dziecka, które skończyło 13 rok życia. Po zmianach granica obniży się do 12 lat. Paszport będzie miał 10-letni termin ważności.