Co oznaczają kolory szlaków? Większość z nas była w błędzie!

Patrycja

Newsy

05.08.2021 17:32

Co oznaczają kolory szlaków? Większość z nas była w błędzie!

Co oznaczają kolory szlaków i jakie zasady się nimi rządzą? Poznaj kolory i oznaczenia szlaków turystycznych w Polsce. Większość z nas do tej pory była w błędzie!

Szlaki turystyczne w Polsce- po co się je stosuje?

Na pewno podczas górskich wędrówek lub rowerowych wycieczek, nieraz spotkałaś się z oznaczeniami szlaków. W Polsce nie brakuje tras turystycznych, a niemal każda z nich jest odpowiednio oznaczona. Dzięki temu turyści mogą wybrać trasę dostosowaną do swoich możliwości fizycznych i umiejętności. Oprócz tego szlaki zapewniają bezpieczeństwo podczas wyprawy i ułatwiają planowanie wędrówki.

Czym jest szlak turystyczny?

Szlak turystyczny to trasa, która została oznaczona specjalnymi symbolami, wyznaczającymi jej przebieg i ułatwiającymi odnalezienie właściwej drogi. W Polsce wyróżnia się następujące szlaki:

  • piesze (górskie i nizinne);
  • rowerowe (górskie i nizinne);
  • kajakowe;
  • jeździeckie;
  • narciarskie.
  • historyczne;
  • przyrodnicze;
  • pielgrzymkowe.

Pierwsze szlaki w Polsce wytyczono już w roku 1887 przez Towarzystwo Tatrzańskie. Obecnie przez nasz kraj przebiega ich aż 63 tysiące!

Jak wyglądają znaki turystyczne?

Znak turystyczny ma wymiary 9x15cm oraz trzy paski, w różnych kolorach (dwa zewnętrzne są białe, a środkowy może być zielony, żółty, czerwony, czarny lub niebieski). Znaki umieszczane są w widocznych miejscach prowadzących wzdłuż szlaku, na przykład na drzewach, skałach lub murach.

Szlaki powinny zaczynać się w centrach miejscowości lub przy przystankach komunikacji zbiorowej. W innych terenach powinny startować w tym samym miejscu.

Zdjęcie Co oznaczają kolory szlaków? Większość z nas była w błędzie! #1

Czy wiesz co oznaczają znaki?

Szlaki turystyczne w Polsce różnią się pomiędzy sobą oznaczeniami i kolorami. Większość osób jednak nie wie, co tak naprawdę oznaczają. Wbrew pozorom kolor szlaku nie ma nic wspólnego z jego poziomem trudności. Zatem kolor czarny nie oznacza, że ten szlak jest najtrudniejszy do przejścia i pokona niewprawionych turystów. Dzieje się tak jedynie w przypadku szlaków narciarskich, gdzie jego kolor oznacza stopień trudności trasy.

Co oznaczają kolory szlaków turystycznych?

Kolor czerwony

To główny i najważniejszy szlak, który przebiega przez najbardziej malownicze i ciekawe krajobrazowo miejsca.

Kolor niebieski

Nie jest to szlak główny, ale jest drugi pod tym względem. Kolor niebieski wyznacza dłuższy dystans, to szlak dalekobieżny.

Kolor żółty

Ten kolor oznacza trasy łącznikowe i dojściowe

Kolor zielony

Zielony szlak doprowadzi Cię do najbardziej charakterystycznych i najciekawszych miejsc na trasie. Może być równocześnie szlakiem łącznikowym i dojściowym

Kolor czarny

To najkrótszy szlak dojściowy. Wbrew pozorom wcale nie jest to najtrudniejsza trasa!