Jak długo gotujesz parówki? To może okazać się szkodliwe!

Agnieszka
Zdrowie
17.12.2019 17:05
Jak długo gotujesz parówki? To może okazać się szkodliwe!

Większość z nas na śniadanie zjada jajecznicę, słodkiego croissanta lub parówki. I zapewne większość przyzna rację, że podgrzać parówkę to nie żadna sztuka. Bardzo dobrze posłużą jako szybka przekąska, gdy nie mamy za wiele czasu. Można spotkać kilka rodzajów parówek np. z mięsa drobiowego czy wieprzowego.

Zdjęcie Jak długo gotujesz parówki? To może okazać się szkodliwe! #1

Dostępne są również i takie w wzbogaconej wersji jak np. z serem lub przyprawami. Przed zakupem parówek warto jest zwrócić uwagę na ich skład, ponieważ powinniśmy wybierać tylko te z najwyższym procentem mięsa.


Jak je przygotować?


Parówki można podgrzewać na kilka sposobów. Pierwszy z nich, najbardziej znany- podgrzewanie parówek w wodzie. Należy pamiętać, aby przed włożeniem ich do garnka ściągnąć z nich folię ochronną. Następnie garnek stawiamy na kuchence i czekamy aż woda się zagrzeje. Wtedy zmniejszamy ogień i podgrzewamy nadal przez około 3 minuty. Po tym czasie parówki są gotowe do zjedzenia. Ważne, aby nie doprowadzać wody do wrzenia! Wytrącają się wtedy szkodliwe substancje zawarte w parówkach. Jeśli nie masz pewności, jak przygotować parówki, przeczytaj etykietę.

Innym sposobem jest podgrzanie ich w mikrofalówce. Wtedy również należy zdjąć z nich osłonę. Mikrofalę należy ustawić na około 5 minut, warto jednak sprawdzać je co jakiś czas. Parówki można również podgrzać na parze, choć jest to już bardziej czasochłonny sposób. Aby nabrały one odpowiedniej temperatury należy trzymać je nad parą około 10 minut.

Zdjęcie Jak długo gotujesz parówki? To może okazać się szkodliwe! #2
Szkodliwe substancje


Akurat w tym przypadku zasada im zasada "dłużej tym lepiej" się nie sprawdza. Parówek nie powinno się gotować zbyt długo ani wrzucać na grilla czy podgrzewać w piekarniku. Większość tych produktów zawiera w sobie azotyn sodu. Substancja ta, jeśli jest podgrzewana do ponad 150 stopni Celsjusza generuje związki rakotwórcze, tak zwane nitrozoaminy. Ich rakotwórczy wpływ został już udowodniony na zwierzętach.


Parówki to sposób na przygotowanie szybkiego i gorącego dania raz na jakiś czas. Pamiętajmy,
aby nie podgrzewać parówek zbyt długo oraz żeby zawsze sprawdzać skład, jeśli naprawdę chcemy zjeść porządną parówkę. Smacznego!

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną