Ból głowy jest najczęściej odczuwanym przez nas bólem. Jego powodem mogą być różne czynni- brak snu, stres, przeziębienie itp. W dzisiejszym zabieganym świecie najchętniej sięgamy po tabletkę, która szybko uwalnia swoje działanie, zapominając o naturalnych metodach łagodzenia bólu. Aby ustrzec się przed nadużywaniem leków, warto poznać poniższe zioła i rośliny, które pomogą rozprawić się nam z niechcianym bólem.
Mięta to zioło o wspaniałych właściwościach. Zapobiega bólowi żołądka, a w przypadku chorób górnych dróg oddechowych oczyszcza gardło z zalegającego śluzu. Mięta obfituje w olejki eteryczne. Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, rozkurczowe i odświeżające. Można ją stosować zarówno jako napar (przed wypiciem należy zaparzyć ją pod przykryciem ok. 10 minut) jako kompres — naparem nasączamy okład i przykładamy do czoła, bądź też może być używana do inhalacji (należy wówczas dodać kilka kropel olejku miętowego do gorącej wody).
Melisa znana jest ze swoich uspokajających właściwości. Przynosi ulgę w bólu, który jest spowodowany stresem i zmęczeniem.
Imbir, używany dziś w wielu daniach również może uśmierzyć ból. Słynie ze swoich rozgrzewających właściwości. Warto codziennie dodać do wody kilka plasterków imbiru i popijać zamiast herbaty. Wspaniale łagodzi ból spowodowany migreną, przeziębieniem czy też zapalaniem zatok. Sprawdza się także jako środek przeciwwymiotny. Zalecany jest kobietom w ciąży, skarżących się na mdłości. Świetnie sprawdzi się również na ból głowy spowodowany przejedzeniem czy nadużyciem alkoholu.
Kolejnym wspaniałym ziołem jest kozłek lekarski – łagodzi bóle napięciowe, pulsujące w skroni i te wywołane przez stres czy też przemęczenie. Nie należy pić więcej niż 2-3 filiżanki dziennie.
Znany wszystkim rumianek szlachetny to zioło uniwersalne. Roślina ma właściwości rozkurczające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Napar z rumianka pomaga zwalczyć ból migrenowy. Zaleca się picie herbatki 2 - 3 razy w ciągu dnia.
Miłorząb, złocień maruna wspomagają krążenie w naczyniach mózgowych, przynoszą ulgę w bólach spowodowanych niedotlenieniem i migrenie.
Kora wierzby białej świetnie sprawdzi się przy bólach spowodowanych przeziębieniem.
Szałwia wpływa na układ hormonalny. Sprawdzi się zatem w łagodzeniu bólu głowy spowodowanym przez miesiączkę czy też zmieniającą się pogodę.
Zioła są skuteczną bronią w walce z bólem głowy, ale tylko wtedy gdy stosujemy je regularnie. Należy również wyeliminować te czynniki powodujące bólu głowy, na które mamy wpływ. Nawadniajmy swój organizm, pamiętajmy o odpowiedniej pozycji podczas pracy siedzącej np. przy komputerze czy też za kierownicą samochodu, zadbajmy także o zdrowy sen i ruch na świeżym powietrzu. Natomiast jeśli bóle głowy są częste i intensywne, należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który zleci nam odpowiednie badania aby poznać ich przyczyny.