Parówki są bardzo łatwe i proste do przygotowania, a więc zdarza nam się sięgnąć po nie w czasie kolacji lub jako szybką zagryzkę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, co tak naprawdę znajduje się w tym produkcie. Warto zatem się z tym zapoznać i zastanowić się dwa razy przed kolejnym zakupem.
Z czego składa się parówka?
Mięso, które jest przeznaczone na ten produkt, jest oddzielane mechaniczne, a więc wszystkie inne części zwierząt również się w nim znajdują – ścięgna, dzioby, skóra, paznokcie i wiele innych. To następnie jest mielone na jednolitą substancję i pakowane jest w foliowe opakowania. Innymi słowy – parówki MOM (mięso oddzielane mechanicznie) zawierają resztki zwierząt. Proces ten ma na celu niemarnowanie pozostałości.
Ile w parówkach mamy mięsa?
Zazwyczaj na etykietach lub opakowaniach możemy wyraźnie przeczytać zawartość mięsa. Oczywiście im większy procent, tym lepiej. Najchętniej sięgamy po te, które mają co najmniej 90% mięsa. Ile jest jednak tego mięsa w parówce?
MOM polega na mieleniu wszystkiego, co wpadnie pod maszynę, a więc nie można spodziewać się rewelacji. Ciężko zatem znaleźć na opakowaniach rzucające się w oczy napisy na temat ilości. Takie parówki mają jednak zazwyczaj około 50% mięsa.
Co zawierają w sobie parówki?
Oczywiście nie wszystkie parówki są złe. Znajdą się też takie o dobrej jakości, a więc warto poznać ich skład oraz zawartość witamin i minerałów. Przede wszystkim w dobrych parówkach nie powinniśmy znaleźć w składzie takich rzeczy jak:
- glutaminian sodu,
- azotyny,
- przeciwutleniacze,
- fosforany,
- wzmacniacze smaku,
- regulatory kwasowości,
- stabilizatory,
- zagęstniki
Jeśli chodzi o witaminy i minerały, to w parówkach możemy znaleźć:
- sód – 31% dziennego zapotrzebowania
- niacyna – 31%
- witamina B12 – 20%
- tiamina – 20%
- witamina B6 – 16%
- fosfor – 16%
- cynk – 14%
- ryboflawina – 12%
- żelazo – 8%
- potas – 8%
- kwas pantotenowy – 7%
- miedź – 4%
- magnez – 4%
- witamina E – 3%
- wapń – 1%
- foliany – 1%
- witamina A – 1%
- witamina C – 1%
Jak rozpoznać dobre parówki?
Przede wszystkim należy czytać skład. Tutaj sprawdza się prosta zasada – im mniej, tym lepiej. Jeśli lista składników nie jest długa, to można uznać te parówki za dobrej jakości (o ile ten krótki skład nie zawiera tego, co nie powinno się tam znaleźć).
Kolejną cechą dobrej parówki jest jej smak. Te gorszej jakości będą zwyczajnie rozpływać się w buzi. Są bardzo miękkie i giętkie, a w smaku mogą być słonawe. Te dobrej jakości parówki są oczywiście odwrotnością – twarde i sztywne. Ich zawartość mięsa również znacznie się różni – dobre parówki powinny zawierać minimum 80% mięsa.
Również pod uwagę można wziąć cenę. Im lepsze parówki, tym droższe.
Jak zatem można zauważyć – nie wszystkie parówki są złe. Ważne jest jednak, aby sprawdzać, co w sobie zawierają. Szczególnie jeśli karmimy nimi swoje rodziny.