Ocet jabłkowy znany jest nam przede wszystkim jako cudowne lekarstwo “na wszystko” naszych babć. Istotnie ma on wiele prozdrowotnych właściwości. Aby działał, musi być jednak bardzo dobrej jakości. Z tego względu warto przygotować go samodzielnie w domu. Jak to zrobić? To łatwiejsze niż myślicie!
Właściwości octu jabłkowego
Picie szklanki wody z octem jabłkowym doskonale wpływa na zdrowie:
- Uspokaja układ nerwowy
- Przyspiesza metabolizm
- Oczyszcza organizm
- Wzmacnia odporność
- Poprawia trawienie
- Zapobiega miażdżycy
- Wzmacnia naczynia krwionośne
- Zmniejsza ciśnienie
Po co moczy się nogi w occie?
Nie można zapomnieć też o przeciw obrzękowych, bakteriobójczych i grzybobójczych właściwościach octu jabłkowego. Na każdy litr wody dodaj ¼ octu jabłkowego i w takiej mieszance mocz stopy przez około 15-20 minut. Dzięki temu odświeżysz je i pozbędziesz się opuchlizny. Zapobiegniesz również grzybicy stóp. Taka kuracja pomoże też, jeśli już cierpisz na grzybicę. Moczenie stóp w occie każdego dnia przyspieszy proces leczenia. W okresie jesienno-zimowym cały dzień spędzamy w skarpetkach i butach. Mimo niskich temperatur, nasze stopy i tak się pocą. Istnieje więc ryzyko rozwoju grzybicy.
Jak zrobić domowy ocet jabłkowy?
Składniki:
- 2 kg jabłek
- 2 litry wody
- Pół kg cukru
Jabłka ścieramy na tarce wraz ze skórką (środek z pestkami wyrzucamy). Przekładamy starte jabłka do dużego słoja i zalewamy wodą z rozpuszczonym cukrem. Zakrywamy gazą, aby nic nie wpadło do środka, ale żeby mieszanka ciągle miała dostęp do świeżego powietrza. Raz dziennie warto potrząsnąć słoikiem. Po około 5 tygodniach ocet będzie gotowy do użytku.