Dom

Czy trzeba płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Patrycja

Dec. 11, 2019, 8:55 a.m.

Czy trzeba płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki?

Zmywarka to urządzenie, która poprawia komfort naszego codziennego życia. Jej zadaniem jest również ułatwienie nam oszczędzania wody. Jak ma się ta teoria, jeśli przed włożeniem naczyń mimo wszystko opłukujemy je pod bieżącą wodą?

Zdjęcie Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? #1

Możemy spotkać się z różnymi opiniami dotyczącymi płukania naczyń przed włożeniem ich do zmywarki. Słyszy się, że dzięki temu nasze naczynia będą czystsze. Czynność ta ma także uchronić urządzenie przed zapchaniem resztkami pożywienia. Ale czy zdania te są prawdziwe i faktycznie musimy pomagać zmywarce w wykonywaniu jej pracy?

Zmywarka to urządzenie automatyczne, z wgranymi konkretnymi programami, które za każdym razem działają w jednakowy sposób. Niezależnie od tego, czy włożymy do niej naczynia opłukiwanie, czy nie, zużyje ona tyle samo wody. Wysoka temperatura mycia i dobre tabletki poradzą sobie natomiast z najbardziej zabrudzonymi garnkami.

Wyrzucanie większych pozostałości po posiłku do śmieci to jedno, a marnowanie wody to odrębna sprawa. Nasza zmywarka jest wyposażona w specjalny filtr, dlatego nawet resztki jedzenia nie są jej straszne. Wszelkie zanieczyszczenia, które trafią do niej na naczyniach, zbiorą się właśnie w nim. Dobrze jest nie czekać, aż ze zmywarki zacznie się unosić nieprzyjemny zapach tylko, co jakiś czas wyjąć go i wyczyścić. Płukanie filtra uzależniona jest ściśle od tego, z jaką częstotliwością korzystamy ze zmywarki.

Zdjęcie Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? #2

Co, jeśli zmywarka nie daje sobie rady z zanieczyszczeniami?

Nie musisz się przejmować, zapewne nie jest to winą nieopłukanych wcześniej naczyń ani jakości zmywarki. Osad na naczyniach często pozostaje w wyniku braku soli i nabłyszczacza. Mimo że producenci tabletek do zmywarek informują nas, że nie musimy ich używać, bo tabletka all in one ma wszystko, to zauważymy różnicę w czystości naczyń, gdy tylko je uzupełnimy.

Zdjęcie Czy płukać naczynia przed włożeniem do zmywarki? #3

Pamiętaj!

To zmywarka jest twoim pomocnikiem, a nie odwrotnie.