Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad

Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad

Dziś nikt nie wyobraża sobie dobrze wyposażonej kuchni bez zmywarki, piekarnika, lodówki czy mikrofalówki. Sprzęty te nie są tanie, więc nikt z nas nie chce ich wymieniać za szybko. Patentem na dłuższe ich życie jest po prostu odpowiednia dbałość o nie. Z poniższego artykułu dowiecie się jak odpowiednio zadbać o zmywarkę, aby posłużyła nam długie lata.Zdjęcie Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad #1

Zmywarka to podstawa

Zmywarka to urządzenie, które ludzie nielubiący zmywać naczyń wychwalają pod niebiosa. Codziennie potrzebne są nam kubki, talerze czy sztućce, aby jeść posiłki. Wiadomo, że po każdym daniu należy umyć naczynia. Zmywarka nas wtedy odciąża, a przy okazji zużywa mniej wody i oszczędza nas czas. Skoro ona wyręcza nas w domowych pracach, w takim wypadku powinniśmy o nią dobrze dbać. Co zrobić, aby zmywarka służyła nam dłużej? Poznajcie kilka sposobów.

1) Nadmiaru tłuszczu

Jeśli mamy do umycia tłuste naczynia czy garnki to z nich warto zebrać z nich nadmiar tłuszczu. Zmywarka może nie domyć tłustych naczyń, a nawet roznieść ten tłuszcz na inne naczynia, które zamiast umytych i błyszczących będą tłuste i z zaciekami.

Zdjęcie Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad #2

2) Resztki do kosza 

Gdy zmywamy naczynia ręcznie, wtedy nikt z nas nie chce się ich myć w wodzie z resztkami, dlatego wcześniej wyrzucamy je do kosza. Skoro my nie chcemy myć naczyń w taki sposób, to zmywarka również nie powinna tak pracować. Wszelkie resztki jedzenia powinniśmy usunąć z naczyń i dopiero później włożyć je do zmywarki. Resztki jedzenia mogą też zapchać odpływy zmywarki, co może rozregulować jej działanie.

3) Odpowiednie ułożenie naczyń 

Zmywarka jest podzielona na kilka stref. Jedne półki są mniejsze a inne mniejsze, dlatego należy umiejętnie układać naczynia w zmywarce. Większe są przeznaczone na garnki i miski, a mniejsze na talerze. Każda zmywarka ma również miejsce przeznaczone na sztućce, może to być półka na samej górze lub odpowiednie koszyczki. Układ naczyń w zmywarce jest tak dopasowany, aby umyć każde naczynie, jeśli są one w niej odpowiednio ułożone. Warto więc układać je tak, jak zaleca producent.

Zdjęcie Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad #3

4) Oznaczenia naczyń

Przed włożeniem naczyń do zmywarki, trzeba też zapoznać się czy dana rzecz w ogóle nadaje się do mycia w zmywarce. Niektóre z nich mogą być myte tylko ręcznie, a włożenie ich do zmywarki może je zniszczyć lub negatywnie wpłynąć na pracę zmywarki.

5) Pakowanie zmywarki z umiarem

Zmywarka działa najlepiej, jeśli jest optymalnie zapełniona. Nie należy więc wkładać tam naczyń, na które nie ma już tam miejsca. Wkładanie małe ilości naczyń będzie marnotrawstwem wody i prądu, załadowywanie jej po brzegi sprawi, natomiast że nie będzie w stanie domyć wszystkich naczyń. Umieszczajmy tam więc optymalną ilość naczyń.

Zdjęcie Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad #46) Usuwanie kamienia 

Woda w niektórych miejscach w Polsce jest bogata w kamień, co powoduje, że osadza się on na czajnikach czy innych sprzętach. Kamień wpływa też negatywnie na działanie zmywarki, która pracuje de facto za pomocą wody. Aby pozbyć się kamienia ze zmywarki, warto stosować odpowiednie tabletki, które ją rozmiękczą. Dodatkowo możemy też do zmywarki wsypywać sól, która zapobiegnie odkładaniu się kamienia w zmywarce.

7) Regularne czyszczenie

Od czasu do czasu umyć należy nie tylko lodówkę czy zamrażarkę, ale również zmywarkę. Najlepiej jest robić to raz w tygodniu i czyścić metalową obudowę oraz uszczelki. Raz w miesiącu natomiast zaleca się umycie całej zmywarki, poprzez uruchomienie jej pustej z nastawieniem najwyższej temperatury. Można do niej włożyć odpowiednią tabletkę czyszczącą lub roztwór z sody oczyszczonej z octem.

8) Wymiana filtrów 

Aby zmywarka służyła nam dłużej i myła dokładnie nasze naczynia, powinna mieć czyste filtry. To właśnie na nich zbierają się resztki jedzenia i brud. Warto więc od czasu do czasu wyjąć filtr ze zmywarki i wyczyścić je samemu pod wodą z użyciem płynu do mycia naczyń. Po dłuższym jego używaniu zaleca się natomiast jego wymianę, aby nie uległ całkowitemu uszkodzeniu.

Zdjęcie Jak dbać o zmywarkę - 10 kluczowych zasad #5

9) Odświeżacze do zmywarki

Nie zawsze w ciągu dnia nazbiera się tyle naczyń, aby można było włączyć zmywarkę. Czasami więc jest ona włączana rzadko, więc najlepiej zaopatrzyć się wtedy w odświeżacz do zmywarki, który usunie brzydki zapach z tego urządzenia.

10) Instrukcja obsługi 

Przed każdym, użyciem nowego sprzętu należy zapoznać się z jego instrukcją obsługi. Nie inaczej powinniśmy postępować ze zmywarką. Każdy model ma inne zastosowania i funkcje, z którymi powinniśmy się zapoznać, aby optymalnie używać to urządzenie kuchenne. Instrukcja może na też pomóc przy lżejszych awariach, dzięki czemu nie trzeba będzie wzywać od razu mechanika.

Katarzyna

Polecane