Chcesz się pozbyć problemu opuchniętych stóp? Poznaj 4 domowe sposoby!

Emila

Zdrowie

26.10.2019 18:10

Chcesz się pozbyć problemu opuchniętych stóp? Poznaj 4 domowe sposoby!

Mimo, że na początku opuchnięte stopy nie stanowią dla nas większego zmartwienia, to z czasem może mieć to wpływ na całe nasze funkcjonowanie w ciągu dnia. Opuchnięte stopy bardzo nas ograniczają i wprowadzają w dyskomfort. Warto zatem zadbać o stopy, które muszą utrzymywać ciężar całego ciała w momencie stania lub chodzenia. Jak możemy poradzić sobie z problemem?

Zdjęcie Chcesz się pozbyć problemu opuchniętych stóp? Poznaj 4 domowe sposoby! #1

Przez co puchną stopy?

Najczęstszym powodem opuchniętych stóp jest siedzący tryb życia, otyłość lub nadwaga oraz stosowanie niedopasowanego obuwia. To jednak nie jest wszystko. Powód również możemy znaleźć w:

  • słabym krążeniu krwi
  • spożywaniu alkoholu
  • paleniu papierosów
  • nadmiernym dostarczaniu do organizmu sodu
  • niewydolności żylnej
  • zapaleniu stawów

Jak poradzić sobie z problemem?

Spożywaj produkty z magnezem

Magnez jest bardzo ważnym elementem dla naszego organizmu. Jego brak lub niski poziom może skutkować obrzękami, większym zmęczeniem oraz słabszym krążeniem krwi. Warto zatem sięgnąć po produkty takie jak kakao lub rośliny strączkowe, które zawierają duże ilości magnezu. Ewentualnie można wspomóc się produktami, które stanowią uzupełnienie, jak na przykład rozpuszczalne tabletki z magnezem.

Nawodnienie

Kiedy nasze ciało nie otrzymuje wystarczającej ilości składników, to zaczyna odkładać w sobie to, co już ma. Wszystko po to, aby zachować odpowiednie funkcjonowanie organizmu. W tym przypadku jest to woda, która w efekcie zaczyna ujawniać się poprzez opuchnięte stopy. Należy zatem zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, aby nie musiał zatrzymywać w sobie wody.

Zdjęcie Chcesz się pozbyć problemu opuchniętych stóp? Poznaj 4 domowe sposoby! #2

Sól Epsom

Sól ta relaksuje oraz zmniejsza opuchliznę, zmęczenie i ból stóp. Wystarczy, że do miski z ciepłą wodą dosypiemy pół szklanki soli, a następnie włożymy do mieszanki stopy. Namaczamy je przez około 20 minut i gotowe. Tę technikę należy stosować do momentu pozbycia się problemu.

Lekkie ćwiczenia

  • Ćwiczenia te w żaden sposób nie są wyczerpujące i potrzebujemy na nie zaledwie kilkanaście minut. Na samym początku wystarczy, że położymy się na plenach i wyciągniemy stopy w stronę sufitu. W takiej pozycji leżymy około 3 minut i opuszczamy nogi.
  • Następnie bierzemy piłeczkę tenisową i kładziemy na nią stopę. Zaczynamy wykonywać stopą okrągłe ruchy, obracając pod sobą piłeczkę. Następnie zmieniamy stronę i masujemy drugą stopę. Jeśli posiadasz wrażliwe stopy, to z początku możesz odczuwać dyskomfort, ale z czasem zaczniesz czuć relaks.
  • Na samym końcu wykonujemy masaż rękoma. Do tego najlepiej zastosować rozgrzewające olejki, które zrelaksują nasze stopy. Taki masaż najlepiej wykonywać przez około 7-10 minut.

Opuchnięte stopy potrafią być dużym problemem. Warto zatem nie ignorować problemu i działać jak najszybciej.