Niesamowite wykorzystanie skórek z ziemniaków! Od tej pory już ich nie wyrzucisz!

Emila
Zdrowie
26.10.2019 16:15
Niesamowite wykorzystanie skórek z ziemniaków! Od tej pory już ich nie wyrzucisz!

Obierając ziemniaki, automatycznie wyrzucamy skórki do kosza. Jesteśmy przekonani, że przecież i tak do niczego nam się nie przydadzą. Okazuje się jednak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele tracimy przez takie działanie! Skórki z ziemniaków mogą nam służyć na wiele sposobów. Po ich poznaniu już nigdy więcej nie wyrzucisz skórek do kosza.

Zdjęcie Niesamowite wykorzystanie skórek z ziemniaków! Od tej pory już ich nie wyrzucisz! #1

Co skrywa w sobie skórka z ziemniaka?

Ta część ziemniaka posiada w sobie wiele substancji odżywczych, witamin i składników, które mogą nawet występować w mniejszych ilość w reszcie ziemniaka. Przede wszystkim skórki są pełne błonnika, który jest bardzo potrzebny w procesie trawienia oraz spalania tłuszczu. Co więcej, w skórkach znajdziemy dużo witaminy B oraz C. Posiadają w sobie znacznie mniejsze ilości sodu, oraz tłuszczu. Co ciekawe, garść skórki z ziemniaków to połowa codziennego zapotrzebowania na witaminę C, potas, cynk i błonnik!

Zatem, w jaki sposób możemy wykorzystać tę niedocenianą część ziemniaka?

Dla zdrowia

Łupież

Ten problem dotyka wielu ludzi i jest on bardzo wstydliwy i kłopotliwy. Jeśli specjalne szampony nie pomagają, to warto sięgnąć po domowy sposób, aby pozbyć się niechcianego problemu. Co potrzebujemy?

  • litr wody
  • 14ml jodu
  • 2 cytryny
  • 4kg ziemniaków

Przygotowanie:

Przede wszystkim należy dobrze oczyścić ziemniaki, aby można było spokojnie korzystać ze skórek. W tym samym czasie gotujemy wodę i w momencie wrzenia dodajemy oczyszczone skórki. Odczekaj około 15 minut i ściągnij z ognia. Następnie wyciągnij z wody skórki (już nie będą potrzebne), a wodzie daj czas na ostygnięcie. Kolejnym krokiem jest dodanie jodu oraz soku wyciśniętego z dwóch cytryn. Tak przygotowaną wodę wlewamy do butelki i gotowe! Mieszankę można używać przy każdym myciu głowy do momentu ustania problemu.

Okład

Skórki z ziemniaka idealnie nadają się jako okład na poparzone miejsca. Każdy z nas doświadczył tego bolesnego momentu, a więc warto mieć pod ręką sposób, który może załagodzić ból. Wystarczy, że na poparzone miejsce przyłożymy wewnętrzną stronę skórki, aby załagodzić ból oraz wspomóc gojenie.

Zdjęcie Niesamowite wykorzystanie skórek z ziemniaków! Od tej pory już ich nie wyrzucisz! #2

Krążenie krwi i stany zapalne

Specjalne przygotowany napój ze skórek z ziemniaka to idealne wsparcie dla krążenia krwi oraz zwalcza stany zapalne. Jedyne, co potrzebujemy, to litr wody i 2 ziemniaki.

Przygotowanie napoju:

Dokładnie umyj ziemniaki, aby mieć pewność, że nie zostały na nich żadne zanieczyszczenia. W międzyczasie zagotuj wodę. Do gotującej się wody wrzuć umyte ziemniaki (mogą to być same skórki) i czekaj do momentu ich ugotowania. Następnie wyciągnij roślinę z garnka, a tak przygotowaną wodę pij 1-2 razy dziennie do momentu ustania stanu zapalnego.

Dla urody

Koloryzowanie włosów

Ten sposób idealnie nadaje się dla osób, u których zaczynają pojawiać się siwe włosy. Skórki z ziemniaka posiadają właściwości koloryzujące, a więc łatwo zabarwią siwiznę. Jak przygotować taką płukankę?

Na 500ml wody dodajemy 100g skórek i gotujemy tak przygotowaną mieszankę przez pół godziny. Po ugotowaniu wyciągamy skórki, a ostudzoną już wodę nakładamy na umyte włosy. Gotowe!

Zdjęcie Niesamowite wykorzystanie skórek z ziemniaków! Od tej pory już ich nie wyrzucisz! #3

Przebarwienia skóry

Skórki posiadają właściwości wybielające, a więc idealnie nadają się do usuwania niechcianych przebarwień skórnych, które najczęściej występują na twarzy. W tym przypadku mamy do wyboru dwa sposoby. Wcieranie lub maseczka. W przypadku wcierania wystarczy, że raz dziennie będziemy przykładać skórkę z ziemniaka do miejsca, gdzie występują przebarwienia i lekko zaczniemy ją wcierać. Powtarzaj to przez kolejne kilka dni, a zauważysz różnicę.

W przypadku maseczki będziemy potrzebować nieco więcej składników:

  • 5 ziemniaków
  • 200ml jogurtu naturalnego
  • 500ml mleka
  • 5g kurkumy

Przygotowanie:

Na samym początku dodajemy do mleka oczyszczone skórki z 5 ziemniaków i odstawiamy na około dwie godziny, aby skórki mogły się dobrze namoczyć. Następnie dodajemy jogurt i mieszamy z dokładnością. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na noc, a na drugi dzień dodajemy kurkumę i ponownie dokładnie mieszamy. Taką mieszankę nakładamy na przebarwione miejsca i dokładnie spłukujemy po upływie 30 minut. Zabieg najlepiej powtarzać 2-3 na tydzień.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną