Komputery większości z nas mają wirusa! Jak się przed tym chronić?

Komputery większości z nas mają wirusa! Jak się przed tym chronić?

Wirusy komputerowe są prawie wszędzie. Bardzo łatwo je załapać, nawet o tym nie wiedząc. Ściągając jakikolwiek plik z Internetu, jesteśmy narażeni na złapanie wirusa. Co prawda nie wszystkie wirusy są groźne, jednak mimo wszystko powinniśmy być ostrożni w sieci. Jak się chronić?

Zdjęcie Prawdopodobnie masz zawirusowany komputer, jak się chronić? #1

Włącz blokowanie okienek

Wybierz odpowiednią przeglądarkę i włącz blokowanie wyskakujących okienek. Można zainstalować specjalne wtyczki, które będą tym sterować. Wyskakujące okienka mogą zawierać złośliwe i niebezpieczne kody.

Używaj Internetu świadomie

Bardzo ważne jest, byś nie popadł w rutynę. Jeśli strona prosi Cię o potwierdzenie wyskakujących komunikatów, nigdy ich nie potwierdzaj, nie czytając treści. Dodatkowo korzystaj tylko z bezpiecznych przeglądarek i unikaj podejrzanych stron.

Zapora ogniowa

Firewall, czyli tzw. zapora ogniowa jest w stanie ochronić Cię przed częścią ataków wirusów i hakerów. Pomyśl nad jej instalacją.

Aktualne oprogramowanie

Jeśli Twój komputer informuje Cię o pojawieniu się nowych aktualizacji oprogramowania, to nie zwlekaj z ich instalacją. Są one bardzo ważne pod kątem ataków hackerskich. Stary system to system podatny na ataki.

Zdjęcie Prawdopodobnie masz zawirusowany komputer, jak się chronić? #2

Zabezpiecz swoje pliki

Jeśli na komputerze posiadasz ważne pliki, których utrata będzie Cię sporo kosztować, zabezpiecz je. Regularnie je archiwizuj poprzez tworzenie kopii bezpieczeństwa na zewnętrznych nośnikach, takich jak CD lub pendrive.

Wystrzegaj się nieznanych załączników

Najwięcej wirusów przychodzi do nas pocztą w spamie. To od nas zależy, jak się zachowamy. Nigdy nie pobieraj nieznanych załączników z maila. W szczególności uważaj na pliki z rozszerzeniem „.exe” oraz „.dll”.

Program antywirusowy

Jeśli nie posiadasz zainstalowanego programu antywirusowego, to nawet nie wybieraj się w podróż po Internecie. Taki program to podstawa. Jest wiele dobrych antywirusów droższych i tańszych. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy, to ściągnij darmową wersję – jednak nie będzie ona bardzo skuteczna. Innym rozwiązaniem jest testowanie nowych programów. Wiele firm udostępnia darmowe wersje testowe.

Szczególną ostrożność powinniśmy zachować, robiąc zakupy w sieci. Nie podawajmy numerów naszych kart debetowych podejrzanym stronom. Sprawdzaj, czy strony mają certyfikat bezpieczeństwa. Znajduje się on po lewej stronie od adresu.

Elżbieta

true

Polecane