Strajk nauczycieli powrócił! Jak tym razem będzie wyglądał?

Agnieszka

Lifestyle

Nov. 4, 2019, 10:50 a.m.

Strajk nauczycieli powrócił! Jak tym razem będzie wyglądał?

W ubiegłym roku cała Polska żyła strajkiem nauczycieli. Nauczyciele z całego kraju protestowali nie przychodząc do pracy. Wśród uczniów i rodziców pojawiała się obawa o przeprowadzenie matur. Do egzaminów jednak doszło. Teraz strajk nauczycieli powraca.

Zdjęcie Strajk nauczycieli powraca! Jak tym razem będzie wyglądał? #1
Źródło:Wikipedia

Nauczyciele postanowili zawiesić strajk przed maturami. Zapowiedzieli jednak, że po wakacjach wznowią protesty. Nauczyciele nie są bowiem zadowoleni z działań rządu, otrzymanych podwyżek oraz z procesu odbiurokratyzowywania pracy szkół.

-Nie mówi się o tym, co zrobić, żeby zwiększyć autonomię nauczycieli i czas, jaki możemy poświęcić dziecku. Bo jeżeli ZNP mówi, że jesteśmy przywaleni biurokracją, to nikt z tym nie polemizuje, także minister. Ale on nic z tym nie robi, poza zwołaniem kolejnego posiedzenia zespołu. Mamy kolejne rozporządzenia, decyzje, zalecenia. Minister mnoży przepisy prawne, choć deklaruje, że trzeba odbiurokratyzować edukację - stwierdził Sławomir Broniarz, przewodniczący prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Minister Edukacji Dariusz Piontkowski twierdzi jednak, że nie widzi powodów do protestu. Nauczyciele otrzymali bowiem duże podwyżki. Te słowa jeszcze bardziej podgrzały atmosferę.

Zdjęcie Strajk nauczycieli powraca! Jak tym razem będzie wyglądał? #2

Wznowienie strajku nauczycieli - “strajk włoski”

23 października strajk nauczycieli został wznowiony. Będzie on jednak wyglądał inaczej. Zamiast nieprzychodzenia do pracy, nauczycieli przeprowadzać będą strajk włoski. Polega on na tym, że nauczyciele wykonywać będą jedynie te obowiązki, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Oznacza to, że nauczyciele nie będą prowadzili bezpłatnych kół naukowych, sobotnich wyjazdów, pośrednictwa w sprzedaży podręczników.

Odbędą się również manifestacje w największych miastach Polski. Będą one jednak miały miejsce po godzinach pracy nauczycieli.

Wiele osób zaniepokojonych jest protestem włoskim ze względu na obawę o brak organizowania wycieczek szkolnych. Okazuje się jednak, że wycieczki będą się odbywać.

-Nic bardziej błędnego. Chcemy te wycieczki robić, ale na zasadach zgodnych z prawem, a nie na wariackich zasadach, że wycieczki są z pominięciem bezpieczeństwa uczniów, prawa do wypoczynku nauczyciela – oświadczył Broniarz.