Uwaga na SMS z informacją o wygranej! Ataki hakerskie w całej Polsce!


                    Uwaga na SMS z informacją o wygranej! Ataki hakerskie w całej Polsce!
07Paź

Od kilku dni w całej Polsce trwa atak phishingowy. Ofiary dostają smsa, w treści którego jest inforacja o wygranej w konkursie sklepu Rossmann. Czy wiesz jak się zachować w takiej sytuacji?

Zdjęcie Ataki hackerskie w całej Polsce. Smsy z informacją o wygranej #1

Sms z linkiem

Sklepy Rossmann są bardzo popularne i wiele osób z Polski robi tam zakupy. To właśnie dlatego został on wybrany przez oszustów. Dodatkowo Rossmann obecnie oferuje bardzo dużo promocji, co zwiększa wiarygodność akcji hackerów. Ofiara dostaje na swój telefon smsa. W jego treści znajduje się informacja o wygranej w konkursie oraz link, w który należy kliknąć, aby otrzymać swoje nagrody.

Weronika Bartczak, która jest ekspertem w firmie zajmującej się pomocą ofiarom cyberprzestępców tłumaczy, co dzieje się po kliknięciu linka z smsa:

„Po kliknięciu w link odbiorca wiadomości zostaje przeniesiony na specjalną, podrobioną stronę, która ma za zadanie upewnić go, że konkurs jest prawdziwy oraz że właśnie wygrał smartfona. Pod pretekstem opłacenia wysyłki jest on tam proszony o wpisanie danych do swojej karty płatniczej. Niestety, po ich podaniu nie otrzyma nowego telefonu – zamiast tego dane te zostaną wykorzystane do aktywowania płatnej subskrypcji

Ofiara przestępstwa nie dostaje smartfona, a wpisanie się do płatnej subskrypcji będzie obciążać jej konto, dopóki jej nie wyłączy. Z konta może znikać nawet 300 zł miesięcznie.

Oprócz pieniędzy oszuści otrzymują również dane osobowe ofiary, które mogą wykorzystać do innych celów. Na przykład sprzedaż do firmy rozsyłającej spam.

Zdjęcie Ataki hackerskie w całej Polsce. Smsy z informacją o wygranej #2

Co zrobić, gdy dostaniemy smsa?

Nigdy nie powinno się wchodzić w podejrzane linki. Świadomi użytkownicy powinni również wyczuć oszustwo choćby dlatego, że nie brali udziały w żadnym konkursie. Jeśli już klikniemy link, to w żadnym wypadku nie należy podawać swoich danych osobowych ani numerów kart płatniczych.

„Już samo kliknięcie w link w takim SMS-ie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ możemy w ten sposób pobrać na urządzenie groźnego wirusa (…) Jeżeli natomiast przekażemy atakującym dane naszej karty, takie jak numer CCV/CVC, to wręcz zapraszamy ich, by okradli nas z wszystkich oszczędności. Jeżeli zostaliśmy oszukani i nie wiemy co robić, by uchronić nasze oszczędności, warto zwrócić się do firm takich jak CyberRescue, gdzie specjaliści krok po kroku przeprowadzą nas przez wszystkie procedury” – mówi Pani Weronika.

następna inspiracja
Zobacz również:
następna inspiracja