Jakiś czas temu opisywaliśmy sytuację, w której Jerzy Sthur pozwał Skarb Państwa za smog. Swoje zarzuty argumentował, że smog utrudnia mu pracę zawodową i pogarsza standardy życia. Warszawski Sąd Rejonowy przyznał mu rację! Jerzy wygrał sprawę.
Pozwy o smog
Jerzy Sthur nie był jedyną osobą, która pozwała Państwo za nieskuteczną walkę ze smogiem, zrobili to też Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlakowski. Skarb Państwa przyznał im wszystkim rację. Okazało się, że nie tylko im, Grażyna Wolszczak też już wcześniej wygrała walkę „o smog”.
Wolszczak w listopadzie 2018 roku domagała się kwoty 5 tysięcy zadośćuczynienia, które mają być przekazane na cele charytatywne.
Sprawa wygrana
Sthur tłumaczył swój pozew, problemami zdrowotnymi, które utrudniają mu życie i wykonywanie zawodu aktora. Szczygieł argumentował tym, że nie może uprawiać aktywności fizycznej na powietrzu.
Sąd przyznał im rację. Wydano uzasadnienie, w którym napisano o tym, że zostali oni pozbawieni możliwości korzystania z nieskażonego środowiska. Oznacza to, że nie mogą korzystać ze swojego domu i okolicznej infrastruktury nie będąc narażonym na szkodliwe emisje.
Sąd w Warszawie zadecydował, że Skarb Państwa musi przekazać w sumie 35 tysięcy złotych na cele charytatywne.
Wyrok
Orzeczenie jeszcze nie jest prawomocne. Prokuratura Generalna zapowiada apelację.
W gazecie „Rzeczpospolitej” czytamy, że gdyby wyrok stał się prawomocny, to do Skarbu Państwa posypią się pozwy. Z całą pewnością ludność zechce skorzystać z łatwego „zarobku”.
Z tego, co wiadomo, na ten moment rozpatrywane jest już 7 innych pozwów w tym samym temacie oraz jeden zbiorowy 220 osób. W pozwach wyrażone są oskarżenia o to, że Państwo nie przestrzega przepisów Unijnych, w temacie zanieczyszczenia powietrza.
Program Mateusza Morawieckiego
Mateusz Morawiecki chciał realizować program rządu o nazwie „Czyste Powietrze”, jednak Komisja UE go odrzuciła.
Program zakładał wymianę starych pieców węglowych w gospodarstwach na kotły węglowe lub gazowe. Jednak jest to niezgodne z polityką UE, która zakłada odchodzenie od paliw kopalnianych.
Raport Narodowego Funduszu Zdrowia
Zgodnie z wydanym przez NFZ raportem, liczba zgonów z powodu smogu wzrasta. W 2017 r. była o 23,5% wyższa niż rok temu.