Zapomniana roślina – wrotycz pospolity, jako idealny lek przeciwzapalny i odstraszacz kleszczy!

Zapomniana roślina – wrotycz pospolity, jako idealny lek przeciwzapalny i odstraszacz kleszczy!

Każdy z pewnością podróżując samochodem zauważył przy drodze skromne kwiatki, które przyciągają wzrok swoim intensywnym żółtym kolorem. Wrotycz pospolity wydaje się zwykłą rośliną, która do niczego nie może się przydać. W przeszłości jednak był on stosowany na wiele chorób oraz jako ochrona przed niechcianymi owadami, oraz innymi szkodnikami.

Zdjęcie Zapomniana roślina – wrotycz pospolity, jako idealny lek przeciwzapalny i odstraszacz kleszczy! #1
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wrotycz#/media/Plik:Tanacetumcamphoratum1.jpgWrotycz pospolity


Jest to roślina, która obecnie coraz mniej jest stosowana przez ludzi, mimo że jest źródłem niesamowitych właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Co więcej, swoim zapachem odstrasza między innymi;  • myszy
  • mrówki
  • muchy
  • komary
  • roztocza
  • mszyce
  • mole
  • kleszcze

Zdjęcie Zapomniana roślina – wrotycz pospolity, jako idealny lek przeciwzapalny i odstraszacz kleszczy! #2

Aby pozbyć się problemu z pasożytami i owadami, wystarczy, że ciało nasmarujemy naparem z rośliny lub po prostu się w nim wykąpiemy. Można również stosować go na swoich zwierzętach, aby uchronić je przed wszami i kleszczami. Wystarczy, że napar przelejemy do dozownika i spryskamy nim nasze zwierzaki. W sklepach zielarskich dostępne są również specjalne olejki z wyciągu wrotyczu, należy jednak rozcieńczyć go z olejem z winogron, rzepakowym lub słonecznikowym w proporcji 15 kropli na 1/5 szklanki wybranego przez siebie oleju.Roślina ta pojawia się od lipca do września i to właśnie wtedy była zbierana przez ludzi, którzy następnie przygotowywali z niej wyjątkowe przysmaki, idealne przyprawy oraz dodatki do różnych potraw. Stosowana była również jako naturalny lek w stanach zapalnych, odkażacz ran oraz wspomagała zwalczanie świerzbu i wszawicy. Dodatkowo znakomicie działa na cerę pozbywając się trądziku i innych problemów skórnych.Jak przygotować napar?


Wystarczy, że ususzymy łodygi i kwiaty. Następnie zagotowujemy 2 szklanki wody i wrzątkiem zalewamy 3 łyżki wysuszonej i pokruszonej rośliny. Na sam koniec wystarczy odstawić do ostygnięcia na pół godziny pod przykryciem, odcedzić i gotowe.Obecnie wrotycz powinien być stosowany jedynie do użytku zewnętrznego. Posiada w sobie szkodliwą substancję, która jest silnie toksyczna. Nie należy zatem stosować rośliny doustnie. Ważne jest również, aby nie stosować wrotyczu w dużych dawkach. Przedawkowanie w efekcie może wywołać halucynacje, krwiomocz, zawroty głowy, utratę świadomości oraz skurcze.

Emila

true

Polecane