Okres letni jest idealną okazją, aby wziąć urlop i wybrać się w ciepłe miejsce i opalić nieco nasze ciało. Może być to jednak bardzo szkodliwe, szczególnie jeśli nie wiemy, jak bezpiecznie się opalać. Słońce w połączeniu z niektórymi lekami może spowodować wiele problemów zdrowotnych. Poznaj listę leków, po których lepiej unikać opalania!
Przeciwcukrzycowe
Metformina i glipizyd są stosowane przez osoby chorujące na cukrzycę. Leki te nie są jednak dobre przy połączeniu ze słońce. Jeśli zatem chorujesz na cukrzycę, to lepiej jest odpuścić sobie godzinne opalanie i spędzić czas w nieco inny sposób.
Przeciwalergiczne
Większość leków przeciwalergicznych nie jest szkodliwa. Problemy jednak mogą wystąpić przy niektórych składnikach, takich jak:
- cetyryzyna
- prometazyna
- astemizol
- loratadyna
Przeciwgrzybicze
Leczenie grzybicy nie jest szybkim procesem, a więc lepiej uniknąć kolejnych kłopotów zdrowotnych. Leki przeciwgrzybicze również zawierają niektóre składniki, które w połączeniu ze słońcem mogą wywołać wiele niepożądanych efektów. Należą do nich:
- terbinafina
- gryzeofulwina
- ketokonazol
- itrakonazol
Psychotropowe
Na duże zagrożenie są narażeni również osoby chorujące na depresję, stany lękowe oraz zażywające leki przeciwpsychotyczne. W ich przypadku ważne jest, aby unikać słońca, jeśli się zażywa:
- doksepiny
- prometazyny
- barbiturany
- haloperydol
- amitryptylina
- karbamazepina
- promazyna
Hormonalne
Osoby, które korzystają z leków hormonalnych, powinny szczególnie uważać na niektóre składniki, które w połączeniu ze słońcem mogą wywołać wiele szkód. Są to: hormony tarczycy lub kory nadnerczy, estrogeny.
Przeciwbólowe
Na plażę najlepiej zabrać ze sobą paracetamol. Inne składniki oraz leki na stawy mogą być dla nas bardzo szkodliwe. Najbardziej należy uważać na:
- diklofenak
- ibuprofen
- indometacynę
- naproksen
- piroksykam
- ketoprofen
Bakteriobójcze
Większość leków bakteriobójczych posiada składniki, które nie współgrają ze słońcem. Przede wszystkim należy uważać na:
- tetracyklinę – leczenie trądziku pospolitego
- azytromycynę – leczenie chlamydii, chorób wenerycznych lub zapalenia cewki moczowej
- nitrofurantoinę – leczenie zapalenia układu moczowego
- doksycyklinę – leczenie zakażenia dróg oddechowych, trądziku oraz układu moczowo – płciowego
- ciprofloksacynę – leczenie zakażenia dróg oddechowych
Zioła
Należy mieć na uwadze nie tylko zioła, ale jakiekolwiek produkty je zawierające oraz zioła, które zawierają psoraleny. Są to:
- bergamotka
- rumianek
- arcydzięgiel litwor
- nagietek lekarski
- dziurawiec zwyczajny
Warto również pamiętać o wszelkich produktach, które mają działanie lecznicze i zawierają podane składniki – maść, spraye, kramy.