Dzieci, które nie idę do Komunii też powinny dostawać prezenty? Imprezy bez sakramentu są dobre?

Dzieci, które nie idę do Komunii też powinny dostawać prezenty? Imprezy bez sakramentu są dobre?

Wiosna jest okresem pierwszych komunii świętych. Rodzice 9-latków w napięciu spędzają czas na organizacji uroczystości. Wydają spore pieniądze na przyjęcia, zapraszają całą rodzinę do świętowania oraz informują swoje dzieci o poczuciu dumy z tej okazji. Jednak coraz więcej osób zadaje sobie pytanie: Czy 9-latek rozumie, czym naprawdę jest cała ta ceremonia?

Zdjęcie Dzieci, które nie idę do Komunii też powinny dostawać prezenty? Imprezy bez sakramentu są dobre? #1

Często dla samych dzieci wydarzenie to oznacza jedynie prezenty i przyjęcie na ich cześć, nie zastanawiają się jakie znaczenie w ich życiu ma teraz Bóg i kościół ani nie czują potrzeby wyznawania wiary. Zdaniem niektórych, wizja prezentów i przyjęcia to forma przekupienia dzieci aby wcześniej chodziły do kościoła, uczyły się na pamięć modlitw oraz podeszły do spowiedzi. Obietnice, że w końcu dostaną wymarzony rower są skuteczne.

Co z ateistami? Czy ich dziecko ma czuć się gorsze?

Sprawa ma się inaczej z rodzinami niewierzącymi których dzieci nie uczęszczają na Katechezę. Gdy w szkole wśród uczniów rozpoczynają się tematy związane z przyjęciem i wymarzonymi prezentami dzieci ateistów mogą czuć niesprawiedliwość. Z tego względu, niektórzy rodzice postanawiają zorganizować swojemu dziecku przyjęcie i podarować mu wymarzone prezenty. Pomimo tego, że do komunii nie przystąpiło. Co sądzicie o takim postępowaniu?

Zdjęcie Dzieci, które nie idę do Komunii też powinny dostawać prezenty? Imprezy bez sakramentu są dobre? #2

Nawet katolicy nie zawsze chcą puszczać dziecko do komunii świętej w tym wieku.

Tłumaczą się tym, że gdy dziecko nabierze świadomości samo zdecyduje o swojej wierze, narzucanie mu czegokolwiek nie jest zgodne z wolną wolą jaką posiada człowiek. Kolejnym argumentem jest to, że dzieci w tym wieku nie rozumieją powagi tego wydarzenia, często są zmuszane do chodzenia do kościoła i karane za nieodpowiednie uczestnictwo we mszy. Wiara nie jest dla nich ważna, a jej wyznawanie jest niewygodnym obowiązkiem do którego zmuszają rodzice. Najgorzej sprawa wygląda w środowiskach mocno ortodoksyjnych, które można jeszcze spotkać najczęściej we wsiach. W takim otoczeniu ciężko jest mieć odmienne zdanie na temat religii niż większość nie będąc przy tym piętnowanym.

true

Polecane