Ile pieniędzy dać na Komunię?

Ile pieniędzy dać na Komunię?

Wiele osób, które w najbliższym czasie wybierają się na Komunię jako gość, zastanawia się nad tą kwestią. Ile powinniśmy wydać na prezent komunijny lub włożyć do koperty? Ile na prezent powinni przeznaczyć Dziadkowie, Chrzestni, a ile dalsza rodzina?

Zdjęcie Ile pieniędzy dać na Komunię? #1

Zastanawiasz się, jaki prezent dać dziecku na Pierwszą Komunię Świętą? Nie wiesz czy powinnaś podarować pieniądze, a może symboliczny upominek? Podpowiadamy, jak rozstrzygnąć ten dylemat.

Prezenty na Komunię

Pierwsza Komunia Święta to uroczystość o charakterze religijnym, która powinna być duchowym przeżyciem dla dziecka. W związku z tym drogie prezenty i pieniądze nie powinny grać w niej głównej roli. Wiadomo jednak, że w polskiej tradycji obdarowywanie dziecka upominkami, jest powszechnie przyjętym zwyczajem.

Ile pieniędzy dać na Komunię?

Coraz częściej goście obdarowują dziecko kopertą z pieniędzmi. Przyjęło się, że najwyższe kwoty dostaje od chrzestnych (1000 zł), mniej od dziadków (500 złotych) i pozostałych członków rodziny: cioć, wujków, kuzynostwa (300-100 złotych).

Oczywiście kwota takiego prezentu związana jest z zamożnością poszczególnych członków rodziny i zwyczajami, jakie w niej panują. Nie powinniśmy jednak obdarowywać dziecka kwotą niższą niż 100 zł. Jeśli nasz budżet nie pozwala na więcej, wtedy zamiast pieniędzy, warto kupić prezent o wartości nieprzekraczającej tej kwoty.

Jaki prezent zamiast gotówki na Komunię?

Zgodnie z tradycją chrześcijańską prezenty dawane z okazji Komunii, powinny odnosić się do wiary. Tradycyjne prezenty, jakie możemy w tym dniu podarować dziecku to: Pismo Święte, medalik z krzyżykiem, wizerunkiem świętego, imiennym patronem dziecka lub różaniec.

Innymi popularnymi i często wybieranymi prezentami dla dzieci są rowery, rolki, hulajnogi, deskorolki, a nawet quady. Bliscy często decydują się na zakup laptopa, tabletu, smarftona, smartwatcha, konsoli do gier, kamery, aparatu fotograficznego lub drona. Niesłabnącym się zainteresowaniem cieszy się biżuteria i książki.

Coraz więcej osób decyduje się na kreatywne prezenty. Dobrym pomysłem będzie zakup kursów, w celu rozwoju wiedzy oraz pasji dziecka. Możemy wybrać kurs języka obcego, pływania lub tańca. Znakomitym prezentem na Komunię będzie też wykupienie wycieczki lub dodatkowych zajęć (artystycznych, sportowych).

Patrycja

Polecane