Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować!

Patrycja

Zdrowie

March 30, 2019, 4:46 p.m.

Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować!

Sucha skóra twarzy lub ciała to uporczywy problem. Skóra tego rodzaju często jest szorstka i ściągnięta, łatwiej ulega podrażnieniom i zaczerwienieniu. Bywa bardzo nadwrażliwa nawet na działanie wody, towarzyszy jej łuszczenie i uporczywy świąd.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #1

Przyczyny suchej skóry

Sucha skóra może być defektem urody. Rzadko jest problemem wrodzonym. Przesuszenie pojawia się wraz z wiekiem u kobiet i i jest wynikiem zmniejszenia stężenia niektórych hormonów. Podobny problem w z związku z zaburzeniami hormonalnymi mogą mieć kobiety w ciąży. Przyczyną może być także niedostateczne nawodnienie organizmu lub częste przebywanie w klimatyzowanych i ogrzewanych pomieszczeniach. Najczęściej jednak problemem jest niedostateczne wiązanie i zatrzymywanie wody w naskórku. Może się tak dziać, gdy płaszcz lipidowy skóry jest uszkodzony, skóra jest narażona na działanie gorącego lub bardzo zimnego powietrza, nie jest odpowiednio pielęgnowana. Produkcja lipidów spada również z wiekiem. Zdarza się jednak, że problemy z nawilżeniem skóry to sygnał od naszego organizmu, że dzieje się coś złego. Schorzenia dermatologiczne jak i somatyczne mogą objawiać się własnie w ten sposób.

AZS

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, alergiczna choroba, której objawem jest przesuszenie i łuszczenie, a także uporczywy świąd skóry. Osoby z tą chorobą muszą szczególnie zwrócić uwagę na kosmetyki, których używają do codziennej pielęgnacji. Konsekwentnie należny używać produktów bogatych w emolienty, które łagodzą podrażnienia, unikać mydeł, kosmetyków perfumowanych. Objawy będą się nasilały w momencie kontaktu z alergenami, silnymi detergentami, mogą także się zaostrzać, gdy jesteśmy narażeni na stres.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #2

Tarczyca

Organizm osoby chorej na tarczycę produkuje za mało lub za dużo hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Zaburzenia hormonów dają wiele różnych objawów, jednym z nich jest problem z nawilżeniem skóry. Jest ona sucha, ziemista, może się łuszczyć, głównym problemem jest przesuszenie w obrębie kolan, łokci i stóp, gdzie skóra jest dodatkowo ciemniejsza. Skóra z takimi objawami wymaga ciągłego nawilżania, zmiękczania. W tym celu możemy sięgać po kosmetyki, które w swoim składzie mają mocznik.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #3

Łuszczyca

Łuszczyca jest chorobą skóry, której pierwszym objawem są czerwone placki przesuszonej, łuszczącej się skóry. Na początku łuszczyca atakuje takie miejsca na ciele jak stopy, łokcie i kolana, lecz powoli rozprzestrzenia się po całej skórze. Przyczyną łuszczycy jest zaburzony proces przemiany komórek. Nowe komórki powstają na tyle szybko, że starsze nie nadążają ze złuszczaniem się, w ten sposób na ciele powstaje warstwa martwych komórek. Łuszczyca to choroba, która wymaga leczenia farmakologicznego i w momentach zaostrzenia, wizyt kontrolnych u lekarza. Do codziennej pielęgnacji skóry należy wybierać preparaty mocno nawilżające i natłuszczające, gęste, które zatrzymają wodę w skórze. Dodatkowo, możemy stosować preparaty zawierające mocznik, zmiękczą one skórę i przyspieszą proces złuszczania martwego naskórka.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #4

Cukrzyca

Osoby, chorujące na cukrzycę cierpią na zaburzenia wydzielania insuliny. Zmniejszenie lub całkowite zatrzymanie jej produkcji przez organizm skutkuje brakiem odpowiedniego poziomu cukru we krwi. Pierwszym, najczęściej zauważanym objawem cukrzycy są właśnie problemy ze skórą. Skóra cukrzyka jest bardzo mocno przesuszona i lubi się łuszczyć. Dodatkowym problemem jest bardzo cienki naskórek, który jest podany na uszkodzenia. Częstym powikłaniem przy cukrzycy jest tzw. zespół stopy cukrzycowej. Jest to wzmożone przesuszenie skóry stóp prowadzące do samoistnych, bolących pęknięć pięt. Może to prowadzić do poważnych infekcji, a rany u cukrzyków ciężko się goją. Najlepiej zapobiegać takim powikłaniom i odpowiednio natłuszczać przesuszoną skórę.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #5

Odwodnienie

Odwodnienie to stan bardzo niebezpieczny i jest wynikiem utraty elektrolitów. Jego przyczyną może być zbyt mała ilość spożywania płynów na co dzień, w tracie upałów lub gorączki. Również zatrucia pokarmowe, wymioty, biegunki i zaburzenia w funkcjonowaniu nerek mogą prowadzić do utraty wody. Oprócz wzmożonego pragnienia i spierzchniętych ust, będziemy mogli wtedy zaobserwować u siebie właśnie wysuszenie skóry ciała i twarzy, a także zmęczoną skórę pod oczami.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #6

Pielęgnacja

Pielęgnacja suchej skóry powinna się opierać o jej nawilżanie od środka jak i zewnątrz. Należy stosować hipoalergiczne preparaty łagodzące podrażnienia, wypijać około 1,5 litra płynów dziennie, unikać kosmetyków zawierających mydło i alkohol, a także chronić ją przed czynnikami zewnętrznymi.

Zdjęcie Sucha skóra objawem choroby! Sprawdź kiedy reagować! #7

Problemy ze suchą skórą mogą być objawem poważnej choroby. Nie należy więc bagatelizować takich objawów, zwłaszcza jeśli nie znikają, pomimo odpowiedniej pielęgnacji!