Od czego zaczynacie swój dzień. Kawa? Owsianka? A może jajecznica? Jeśli tak to świetnie!
Wiemy, że jajka są bardzo odżywcze i zdrowe. Badania dowodzą, że jajka to najdoskonalsze produkty jakie dała nam natura. Są źródłem witamin i kwasów tłuszczowych i pełnowartościowego białka. Sprawdźmy, co możemy zyskać na włączeniu jajek do naszej codziennej diety.
Co w nich znajdziemy?
W jajkach są witaminy A, D, B12, B2 i E, K, kwas foliowy, a także minerały takie jak żelazo, jod, wapń, cynk, potas i selen. To kopalnia nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Komplet aminokwasów, który znajdziemy w białku jajka pokryje pełne zapotrzebowanie naszego organizmu. Ponadto białko z jajka jest zdecydowanie lepiej przyswajane niż to, które możemy znaleźć w mięsie.
Jajka a cholesterol
Do niedawna jajka miały odpowiadać zapodwyższenie naszego cholesterolu. Dziś poglądy te nieco się zmieniły, ponieważ dowiedziono, że jajko zawiera lecytynę i kwasy Omega-3, które obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Mimo, iż żółtku można przypisać posiadanie cholesterolu pokarmowego, to jednak nasycone kwasy tłuszczowe są źródłem problemu, nie same jajka. Nie oznacza to jednak, że możemy zajadać dowolną ilość jajek. Osoby zdrowe powinny ograniczyć się do dwóch sztuk dziennie, natomiast z podwyższonym cholesterolem do trzech tygodniowo. Jeśli chodzi natomiast o samo białko jajka, nie ma tu limitu.
Kaloryczność
Jedno jajko zawiera około 80 kalorii, a mimo to jest bardzo odżywcze. Jajko na śniadanie to rozwiązanie, zapewniające nam uczucie sytości przez długi czas. Właściwości te, wykorzystywane są do diet wysokobiałkowych i niskokalorycznych.
Lecytyna dla pamięci
Jej właściwości są ogromne, dzięki niej łatwiej zapamiętujemy, uczymy się. Wpływa na funkcjonowanie naszego układu nerwowego. Ma także zdolność do emulgowania, co oznacza że spożywane przez nas tłuszcze rozbija na małe cząsteczki. Lecytyna to 50% kwasów tłuszczowych, które mają zbawienny wpływa na ciśnienie krwi i działają przeciwzakrzepowo.
Luteina dla oczu
W żółtku jajka możemy spotkać luteinę, która ma właściwości ochronne - chroni nasze oczy, przed szkodliwym działaniem promieni UVA i UVB, a cały organizm przed działaniem wolnych rodników.
Witaminy z grupy B dla ukojenia nerwów
Jaja to bogate źródło witamin z grupy B, odpowiedzialnych za funkcjonowanie układu nerwowego i stan naszego zdrowia psychicznego i sprawność intelektualną. Mają zdolność do łagodzenia napięcia nerwowego, poprawy nastroju.
Witamina D i wapń dla kości
Skorupka jajka jest szczególnie bogata w dobrze przyswajalny wapń. Skorupkę ze świeżego, nieugotowanego, lecz wyparzonego jajka możemy zmielić i dodawać do posiłków. Jak powszechnie wiadomo to witamina D, którą również znajdziemy w jajku zapewnia jego prawidłowe wchłanianie. Jest równie ważna dla naszych kości i zębów, co wapń. Jej prawidłowy poziom w naszym organizmie zapobiega osteoporozie, zmniejsza ryzyko złamań i chorób układu kostnego.
Witamina E dla skóry
Jaja zawierają witaminę E, potocznie nazywaną witaminą młodości. Opóźnia procesy starzenia się skóry, przez swoje właściwości przeciw-utleniające. Ochrona przed wolnymi rodnikami zapewnia mniej podrażnień i zmarszczek.
Kwas foliowy dla krwi
Nasz organizm potrzebuje kwasy foliowego do metabolizmu komórek i budowy czerwonych krwinek. Ich niedobór może powodować anemię, a także zaburzać prawidłowy rozwój płodu.
Białka dla mięśni
Dieta odpowiednia dla budowy masy mięśniowej powinna zawierać dużą ilość białka. Podstawowym budulcem mięśnia jest właśnie ono, a tego w jajku pod dostatkiem. Również przyswajalność białka z jajek, jest bardzo duża.
Lizozym na bakterie
Enzym, który ukrywa się pod tą nazwą jest obecny w jajku i ma właściwości neutralizujące bakterie. Naukowcy spekulują, że w związku z tym, iż kury przechodzą przez podobne do nas infekcje, produkują odpowiednie przeciwciała, a żółtka jaj posiadają zdolność leczenia infekcji wirusowych.
Działanie przeciwmiażdżycowe
Kwasy Omega-3, i witaminy zawarte w jajkach mają właściwości ochronne dla naszych naczyń krwionośnych, a także zdolność obniżania złego cholesterolu.