Domowy test na poziom cholesterolu - KUP w aptece. Nie czekaj! Zdrowie jest najważniejsze

Agnieszka

Zdrowie

18.02.2019 10:31

Domowy test na poziom cholesterolu - KUP w aptece. Nie czekaj! Zdrowie jest najważniejsze

Badanie poziomu cholesterolu powinno odbywać się kontrolnie co roku, jeśli do tej pory nie mieliśmy z nim żadnego problemu. Jeśli poziom cholesterolu już wcześniej był nieprawidłowy, powinniśmy badać się według zaleceń lekarza.

Zdjęcie Domowy test na poziom cholesterolu - KUP w aptece. Nie czekaj! Zdrowie jest najważniejsze #1

Nie daj się zwieść – szczupła sylwetka wcale nie jest gwarancją tego, że twój cholesterol jest na prawidłowym poziomie. Wszelkie nieprawidłowości wynikają bowiem z czynników genetycznych, a przede wszystkim ze złego stylu życia, nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej. Warto więc raz na jakiś czas zbadać kontrolnie poziom cholesterolu. Możesz to zrobić samodzielnie w domu – wystarczy kupić test w aptece.

Czym jest cholesterol?

Wbrew pozorom, nasz organizm bez cholesterolu nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Problem jednak stanowi nadmiar jednego z dwóch rodzajów cholesterolu, w właściwie zachwianie odpowiedniej proporcji pomiędzy HDL (dobrym cholesterolem), a LDL (zlym cholesterolem).

Nadmiar „złego” cholesterolu i zmniejszona ilość tego „dobrego” często jest przyczyną choroby wieńcowej, czy niedokrwistości serca. Wszystko przez to, że cholesterol odkłada się w ścianach naczyń tętniczych.

Objawy nieprawidłowego poziomu cholesterolu

Podwyższony cholesterol bardzo długo nie daje żadnych objawów. Z tego względu konieczne jest regularne badanie. W późnym etapie jednak mogą pojawić się problemy zdrowotne, które widać na pierwszy rzut oka.

Mowa na przykład o żółtych zgrubieniach, które najczęściej pojawiają się w okolicach powiek. Warto również zwrócić uwagę na poziom naszego skupienia. Podwyższony cholesterol często prowadzi do trudności z zapamiętywaniem i koncentracją.

Zdjęcie Domowy test na poziom cholesterolu - KUP w aptece. Nie czekaj! Zdrowie jest najważniejsze #2

Domowy test na poziom cholesterolu

W każdej aptece możemy kupić test na samodzielne zbadanie poziomu cholesterolu. Zazwyczaj dostaniemy ten najprostszy test, który wskaże nam ogólny poziom, bez podziały na zły i dobry cholesterol.

Norma w takim teście wynosi maksymalnie 200 mg/dl. Jeśli wynik wyjdzie wyższy, koniecznie udaj się do lekarza na bardziej wnikliwe badania.

Jak wykonać test?

Test najlepiej wykonać na czczo. Wystarczy nakłuć opuszkę palca i nanieść kroplę krwi na test. Odczekaj czas wskazany przez producenta testu w ulotce, a następnie odczytaj wynik.

Pamiętaj o dokładnym zapoznaniu się z treścią ulotki. Jeśli wykonasz test nieprawidłowo, wynik wyjdzie błędny.