Dom dziecka i dom starości w jednym – Kanadyjczycy znaleźli niesamowite rozwiązanie!

Dom dziecka i dom starości w jednym – Kanadyjczycy znaleźli niesamowite rozwiązanie!

Ludzie znajdujący się w domu spokojnej starości często narażeni są na samotność. Ich kontakt z bliskimi bywa różny. Niektórzy bardzo często widują się z rodziną, a inni w ogóle. Natomiast dzieci z domu dziecka odczuwają potrzebę przynależności do rodziny. One również, mimo przebywania między rówieśnikami, cierpią na samotność.

W takiej sytuacji Kanadyjczycy znaleźli złoty środek! Stworzyli ośrodek, który jest poświęcony dla dzieci i starców. Wszystko po to, aby zadbać o potrzeby tych dwóch grup, czyli potrzebę bliskości, miłości i kontaktu z drugim człowiekiem. W ten sposób dzieci nauczą się nowych rzeczy, a ich potrzeba posiadania dziadków w pewnym stopniu może być zaspokojona. Starsi natomiast przestaną odczuwać samotność na tak wysokim poziomie, a przy okazji będą mogli spędzać swój czas w rozmaity sposób.

Zdjęcie Dom dziecka i dom starości w jednym – Kanadyjczycy znaleźli niesamowite rozwiązanie! #1

Poprawa życia

Problem, jakim jest samotność, nie jest jedynym powodem, dla którego powstają takie projekty. Wielka Brytania i Australia również podjęły się takiego pomysłu. Jak wskazują lekarze, starsi ludzie zaczynają ożywać, chętniej się kontaktować z innymi, a ich reakcja ruchowa ulega polepszeniu. Dzieci natomiast uczą się poznawać świat, otwierać się na ludzi i lepiej nawiązują relacje międzyludzkie, co bardzo im się może przydać w późniejszym życiu. Obecność dzieci w otoczeniu starszych również wpływa na ich chęć uczestniczenia w różnych zajęciach, co dobrze wpływa na ich ruch i ogólny rozwój.

Zdjęcie Dom dziecka i dom starości w jednym – Kanadyjczycy znaleźli niesamowite rozwiązanie! #2

To wszystko pokazuje, że obie grupy mogą zaspokoić swoje własne potrzeby z dodatkowymi korzyściami. Uczą siebie nawzajem, pomagają i zmniejszają poczucie samotności. Starsi odzyskują chęć do życia, a dzieci posiadają wzorce do naśladowania.

A wam jak podoba się taki projekt?

Emila

true

Polecane