Co zrobić, aby nasz pupil przeżył Sylwestra spokojnie?

Co zrobić, aby nasz pupil przeżył Sylwestra spokojnie?

Wystrzały fajerwerków są dla naszych psów i kotów czymś bardzo stresującym. Huk i świst wystrzałów sprawia, że zwierzęta wpadają w panikę, są oszołomione i przerażone. Jest to również bardzo niebezpieczne dla ich słuchu. Jak więc przygotować pupila na Sylwestra?

Zdjęcie Co zrobić, aby nasz pupil przeżył Sylwestra spokojnie? #1

Idź do weterynarza

Jeśli twój pies lub kot z natury jest bardzo bojaźliwy, nie ma co zwlekać. Udaj się do weterynarza, który przepisze mu odpowiednie tabletki uspokajające. Pod żadnym pozorem nie podawaj mu jednak leków przeznaczonych dla ludzi.

Nie spuszczaj psa ze smyczy

Wiele osób puszcza fajerwerki jeszcze przed północą. Warto więc trzymać psa na spacerze na smyczy. Dźwięk wystrzałów może sprawić, że pies ucieknie albo stanie się agresywny dla otoczenia. W noc sylwestrową warto jednak zostać z psem w domu. Najlepiej wyprowadzić go po raz ostatni przed 22.00.

Nie zamykaj zwierzaka

Zdjęcie Co zrobić, aby nasz pupil przeżył Sylwestra spokojnie? #2

W noc sylwestrową warto pootwierać w domu wszystkie drzwi. Dzięki temu pies lub kot będzie mógł znaleźć sobie dogodne dla niego schronienie. Warto jednak zasłonić okna. Dzięki temu pupil nie będzie się stresował błyskami petard.

Daj zwierzakowi spokój

Kiedy pies lub się boi nie warto nadmiernie go uspokajać i się nad nim użalać. To może sprawić, że zwierzak poczuje iż jego lęk jest uzasadniony i naprawdę coś mu zagraża.

Przyzwyczaj psa do hałasu

Głośna muzyka, puszczone pranie, radio, telewizor – to wszystko powinni przyzwyczaić psa do hałasu. Jeśli w domu będzie cicho, a pies nagle usłyszy huk wystrzałów, może się naprawdę przerazić.

Pamiętaj o bezdomnych zwierzętach

Zdjęcie Co zrobić, aby nasz pupil przeżył Sylwestra spokojnie? #3

Najgorzej przeżywają Sylwestra psy bezdomne i te w schroniskach. Nie puszczaj petard w ich pobliżu. Pamiętaj też, że niektóre psy w ogóle nie boją się wystrzałów, a wręcz je aportują. Nie powinniśmy więc puszczać petard w pobliżu jakiegokolwiek zwierzaka.

Agnieszka

true

Polecane