Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość

Patrycja

Uroda

March 12, 2021, 1:59 p.m.

Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość

Wąsik nad górną wargą jest problemem wielu kobiet. Delikatny meszek występuje u wszystkich, ale gdy owłosienie jest ciemne i widoczne, może być przyczyną wielu kompleksów. Dowiedz, się jakie są przyczyny powstawania wąsika nad wargą, co może oznaczać i w jakich przypadkach wymaga leczenia.

Zdjęcie Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość #1

Kobiecy wąsik

Delikatny meszek nad górną wargą występuje u wszystkich kobiet. Jednak, gdy owłosienie jest ciemne, gęste i staje się widoczne, może być przyczyną wielu kompleksów, które negatywnie wpływają na pewność siebie. Wasik może być także objawem zaburzeń hormonalnych w organizmie, które wymagają podjęcia leczenia, a nawet poważnych chorób.

Jakie są przyczyny wąsika nad wargą?

Wąsik nad górną wargą najczęściej widoczny jest u brunetek, ze względu na ich ciemny kolor włosów. Jego występowanie może wynikać z pochodzenia etnicznego. Bardzo często mają go kobiety z południowej Europy.

Przyczyną nadmiernego owłosienia mogą być zaburzenia hormonalne. Zbyt duże stężenie męskich hormonów płciowych (androgenów) wpływa na pojawienie się wąsika.

Zdjęcie Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość #2

Wasik może pojawiać się wskutek zmian hormonalnych, które występują w okresie dojrzewania, w ciąży lub podczas menopauzy.

Może być objawem chorób i być wywołany niewłaściwą pracą jajników (np. zespół policystycznych jajników), tarczycy, nadnerczy, przysadki mózgowej lub wynikać z zaburzeń: hirsutyzmu i hiperandrogenizmu. Te ostatnie zaburzenia objawiają się ciemnym owłosieniem na twarzy i ciele, a także obniżonym głosem, zaburzeniami miesiączkowymi i problemami z zajściem w ciążę.

Zdjęcie Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość #3

Najlepsze sposoby na pozbycie się wąsika

Wąsika nad wargą możemy łatwo pozbyć się w domowych warunkach, za pomocą specjalnych kremów przeznaczonych do depilacji twarzy. Możemy także użyć pęsety lub wosku.

Możemy spróbować rozjaśnić wąsik za pomocą wody utlenionej lub maseczki z jogurtu i cytryny. Te sposoby jednak nie sprawią, ze pozbędziemy się owłosienia, a jedynie je rozjaśnimy i sprawimy , że stanie się mniej widoczne.

Zdjęcie Co może oznaczać wąsik nad wargą? Miej tego świadomość #4

Natomiast jeśli chcemy pozbyć się problemu na zawsze, warto zdecydować się na zabieg laserowy lub elektrolizę w gabinecie kosmetycznym. Kilka serii z laserem pomoże w bezpieczny i trwały sposób pozbyć się tego uciążliwego mankamentu kobiecej urody.