Ostre papryczki ozdobne (jadalne) – jak uprawiać je w domu?

Agnieszka

Dom

27.08.2018 18:26

Ostre papryczki ozdobne (jadalne) – jak uprawiać je w domu?

Doniczkowe małe papryczki to piękna ozdoba domu, a jednocześnie mocno pikantny dodatek do dań. Pomimo tego, że roślina ta nie ma kwiatów, jej owoce (mini papryczki) mają piękne kolory i rosną dość gęsto. Warto więc uprawiać je w domu oraz dawać w prezencie jako zamiennik oklepanych czasem kwiatków.

Zdjęcie Ostre papryczki ozdobne (jadalne) – jak uprawiać je w domu? #1

Papryka roczna (Capsicum annuum), inaczej zwana również pieprzowcem rocznym, pieprzowcem ostrym, pieprzem chilijskim, tureckim, hiszpańskim oraz papryką ozdobną, jest karłowatą odmianą papryki słodkiej i chilli. Można uprawiać ją w doniczkach z nasion lub kupić już kiełkujące okazy.

Ich kwiaty są malutkie i prawie niewidoczne, jednak owoce są imponujące. Roślina ta kwitnie i jednocześnie owocuje nawet kilka miesięcy, więc będzie stanowić doskonałą ozdobę w domu i pikantny dodatek do dań przez długi czas.

Roślina jadalna, czy ozdobna?

Zdjęcie Ostre papryczki ozdobne (jadalne) – jak uprawiać je w domu? #2

Owoce tej rośliny są jadalne, jednak bardzo ostre. Kapsaicyna odpowiedzialna za ostry smak może być bardzo niebezpieczna dla dzieci. Dziecko, które zje całą papryczkę może mieć podrażnione drogi oddechowe. Warto również wiedzieć, że wszystkie zielone części rośliny są trujące! Dlatego lepiej z góry traktować ją jako roślinę ozdobną, a nie jadalną.

Jak uprawiać mini papryczki w domu?

Na początek najlepiej wybrać papryczkę, która już wypuściła owoce i pielęgnować ją w domu tak, aby kwitła cały czas.

Nie wszystkie papryczki są jednak jadalne! Zanim kupisz doniczkę z kiełkującą rośliną, koniecznie przeczytaj nazwę lub zapytaj ekspedienta. Capsicum – papryczka jadalna, Solanum – papryczka trująca.

Krok #1.

Wybierz roślinę, która posiada już dużo owoców i jest dobrze rozrośnięta. Liście nie mogą być zwiędnięte i przebarwione.

Krok #2.

Ustaw doniczkę w nasłonecznionym miejscu (przynajmniej kilka godzin nasłonecznienia na dobę) i przewiewnym miejscu. Temperatura nie powinna być niższa niż 13 i wyższa niż 21 stopni C.

Krok #3.

Roślinę możesz podlewać codziennie, tak aby ziemia była stale wilgotna. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody. Jeśli woda będzie zalegać w doniczce, roślina może zgnić.

Krok #4.

Kiedy roślina zacznie kwitnąć należy rozpocząć jej nawożenie przez cały okres owocowania. Nawozić należy raz w tygodniu, najlepiej nawozem uniwersalnym lub nawozem do pomidorów.

Koniec owocowania

Zdjęcie Ostre papryczki ozdobne (jadalne) – jak uprawiać je w domu? #3

Kiedy papryczka przestanie owocować, należy ją wyrzucić. Zanim jednak to zrobisz – pobierz nasiona z owoców i je zasadź. Nasiona najlepiej sadzić w marcu w skrzyniach lub donicach. Należy umieścić je w temperaturze 18-25 stopni C. Po ok. 2-3 tygodniach rozpocznie się proces kiełkowania, a po 3-4 miesiącach pojawią się pierwsze papryczki.