Jak można wykorzystać nasiona papryki? Podpowiadamy!

Katarzyna

Dom

27.02.2022 11:23

Jak można wykorzystać nasiona papryki? Podpowiadamy!

Czyszcząc paprykę z nasionek, zazwyczaj je wyrzucamy, a to błąd. Co można z nich zrobić? Podpowiadamy!

Witaminy w papryce 

Paprykę można spotkać w różnych odmianach oraz kolorach. Jedne z nich są bardziej pikantne, a drugie prawie wcale. Najczęściej dodajemy ją do różnych sałatek, jajecznicy czy kanapek. Przyrządzając je, zawsze wykrawamy miejsce, gdzie są nasiona i zielona szypułka i je wyrzucamy, a to błąd. Papryka to warzywo, które posiada w sobie bardzo dużo witaminy A. Jest również źródłem witaminy C i E oraz kwasu foliowego. Kwas ten potrzebny jest przede wszystkim kobietom w ciąży, ponieważ dzięki niemu zmniejsza się ryzyko powstania wad płodu.

Nasiona z papryki

Nasiona z papryki można wykorzystać na wiele sposobów. Zamiast je wyrzucać, lepiej je posadzić. Z takich nasionek wyrosną roślinki, które zamienią się w krzaki rodzące ekologiczne i zdrowe papryki z własnej hodowli. Proces sadzenia papryki z nasionek jest bardzo prosty, jednak należy rozpocząć go już w marcu, ponieważ później będzie już za późno.

Zdjęcie Jak można wykorzystać nasiona papryki? Podpowiadamy! #1

Sadzenie nasion

Nasiona z papryki już od początku można posadzić w ziemi lub rozpocząć jej uprawę na innym gruncie. Można do tego wykorzystać nawet watę, jednak po upływie kilku dni trzeba przesadzić je i tak do ziemi. Należy pamiętać, że papryka lubi słońce, ciepło oraz musi mieć zapewniony odpowiedni poziom wilgotności, aby zaczęła kiełkować i rosnąć. Papryka jest również słabo odporna na chłód i wiatr, dlatego doniczkę z nasionkami należy postawić w miejscu, gdzie nie będą jej grozić przeciągi. Papryka kwitnie na biało i po kilku tygodniach przy zapewnieniu jej optymalnych warunków, będzie można wśród zieleni liście i łodyg, dostrzec białe kwiaty.

Późniejsze wysadzenie do ogródka 

Na początku należy również trzymać ją w domu, a przesadzić do ogródka można, dopiero gdy temperatura powietrza przekroczy 18 stopni Celsjusza. Papryka nie lubi bowiem niskich temperatur i chłodu. Wynieść ją na balkon lub wysadzić do ogródka, można dopiero, wtedy gdy zrobi się naprawdę ciepło.