Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy! Wystarczy mieć aplikację

Patrycja
Newsy
26.11.2020 12:26
Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy! Wystarczy mieć aplikację

Do tej pory kierowca, który prowadził pojazd, a nie posiadał przy sobie dokumentu prawa jazdy, mógł zostać za to ukarany mandatem karnym. Od grudnia szykują się duże zmiany! Nie trzeba będzie już wozić ze sobą prawa jazdy. Dowiedz się, co je zastąpi!

Zdjęcie Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy! Wystarczy mieć aplikację #1

Brak prawa jazdy a mandat karny

Prawo jazdy powinien przy sobie posiadać każdy kierowca, który prowadzi auto. Osoba, która prowadzi pojazd, a nie posiada przy sobie tego dokumentu, zostanie za to ukarana. W zależności od okoliczności, może otrzymać tylko naganę lub zostać ukarana mandatem w wysokości do 250 zł. Jednak jeśli odebrano Ci uprawnienia, a Ty mimo tego jeździsz autem, kara będzie o wiele bardziej dotkliwa. Może skończyć się nawet więzieniem!

Można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia

Jeszcze do niedawna każdy kierowca, który prowadził auto, w razie kontroli drogowej był zobowiązany do pokazania prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC. Zmiana przepisów spowodowała, że kierowcy mogą obecnie jeździć bez dowodu rejestracyjnego i ubezpieczenia OC i nie grozi im za to mandat. Jak się okazuję już wkrótce nie będziemy także musieli wozić ze sobą prawa jazdy.

Zdjęcie Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy! Wystarczy mieć aplikację #2

Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że od 5 grudnia w aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem. Oznacza to, że nie trzeba będzie ze sobą wozić dokumentu w fizycznej formie. Wystarczy pokazać je na telefonie, w odpowiedniej aplikacji.

Prawo jazdy w aplikacji

W aplikacji mObywatel pojawi się mPrawo Jazdy, czyli elektroniczny dokument, który będzie zawierał wszystkie dane i informacje, jakie znajdują się na prawie jazdy. W aplikacji dostępna jest także zakładka mPojazd, która zawiera wszystkie dane z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Zawarte są tam też informacje o marce i modelu pojazdu, jego roku produkcji, numerze rejestracyjnym, numerze VIN.

Zdjęcie Od grudnia nie trzeba będzie wozić ze sobą prawa jazdy! Wystarczy mieć aplikację #3

To duże ułatwienie dla kierowców, którzy od tej pory nie będą musieli ze sobą wozić prawa jazdy. Nawet, jeśli zapomnimy zabrać je z domu, nie dostaniemy mandatu za brak dokumentu. Wystarczy, że okażemy go za pomocą aplikacji w swoim telefonie.

Zostań z nami
Pobierz naszą aplikację mobilną