Nużyca – pasożyt, który wywołuje objawy podobne do wysypki lub wyprysków

Nużyca – pasożyt, który wywołuje objawy podobne do wysypki lub wyprysków

Nużyca jest chorobą skóry, którą wywołuje nużeniec – pasożyt. Wbrew pozorom, jest to dość powszechna choroba, ponieważ nosicielami tego pasożyta jest większość osób dorosłych.

Nużeniec jest mikroskopijnym pajęczakiem, który żyje na skórze, w torebkach włosowych i gruczołach łojowych i odżywia się łojem. Pasożyt ten jest powszechny, jednak tylko u niewielu osób wywołuje chorobę o nazwie „nużyca”. Nużyca występuje często w okolicach nosa, oka, a nawet na głowie (często mylona z łysieniem plackowatym).

Ze względu na swoje mało charakterystyczne objawy, nużyca rzadko bywa diagnozowana. Najczęściej myli się ją z różnymi chorobami skóry:

-Łojotokowe zapalenie skóry

-Łuszczyca

-Alergie skórne

-Wypryski

-Zwykłe podrażnienie

-Zapalenie spojówek (nużyca oczna)

Zdjęcie Nużyca – pasożyt, który wywołuje objawy podobne do wysypki lub wyprysków #1
Źródło: https://nuzeniec.com.pl/opis-choroby/

#Diagnozowanie nużycy

Badania polegają na pobraniu włosa, rzęsy, brwi lub kawałka naskórka i wysłaniu do pracowni mikrobiologicznej. Badanie prywatnie kosztuje ok. 15 zł.

#Leczenie nużycy

Lekarz zazwyczaj przepisuje różnego rodzaju maści, które skutecznie leczą nużycę i usuwają pasożyta. Jednak doskonałym sposobem na leczenie nużycy jest również stosowanie olejku z drzewa herbacianego oraz odpowiednie mycie skóry.

Zdjęcie Nużyca – pasożyt, który wywołuje objawy podobne do wysypki lub wyprysków #2
fot. shutterstock

Agnieszka

true

Polecane