Zdrowie

Lipodemia, czyli choroba grubych nóg. Jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Agnieszka

Sept. 24, 2017, 12:20 p.m.

Lipodemia, czyli choroba grubych nóg. Jakie są przyczyny i jak ją leczyć?

Lipodemia, czyli choroba grubych nóg, to mało znane schorzenie, które polega na gromadzeniu się dużej ilości tkanki tłuszczowej w okolicy bioder i nóg. Ta choroba jest bardzo ciężka do zdiagnozowania i znacznie częściej dotyka kobiety. Jakie są jej przyczyny i jak ją leczyć?

Czym jest lipodemia?

Lipodemia to obrzęk tluszczowy, nazywany także chorobą grubych nóg. Ta mało znana choroba, która polega na gromadzeniu się dużej ilości tkanki tłuszczowej w dolnej części kończyn: okolicy bioder i nóg. Z lipodemią nie trzeba się urodzić, może ona się pojawić także w wieku dorosłym.

Lipodemia częściej dotyka kobiet i jej pierwsze objawy występują już w okresie wczesnego dojrzewania. Może pojawić się po przebytej ciąży i w okresie menopauzy, u kobiet które nigdy wcześniej nie miały problemu z grubymi nogami i biodrami.

Zdjęcie Lipodemia, czyli choroba grubych nóg. Jakie są przyczyny i jak ją leczyć? #1

Jakie są objawy lipodemii?

Lipodemia objawia się bólem nóg, pieczeniem, mrowieniem i bolesnością obrzękniętych miejsc. Charakteryzuje się nagłym przybieraniem tkanki tłuszczowej w okolicach bioder i nóg. Dochodzi do utraty elastyczności skóry, często pojawiają się obrzęki i siniaki w kończynach dolnych.

Jakie jeszcze objawy towarzyszą lipodemii?

Lipodemii mogą towarzyszyć trudności podczas chodzenia i obciążenia kolan. Objawia się także dokuczliwym napięciem skóry. Obrzęknięte nogi wywołują otarcia i podrażnienia podczas poruszania się.

Zdjęcie Lipodemia, czyli choroba grubych nóg. Jakie są przyczyny i jak ją leczyć? #2

Przyczyny choroby

Ze względu na rzadkie występowanie tej choroby, nie znana jest jednoznaczna przyczyna jej występowania. Uważa się, że odpowiedzialne mogą być czynniki genetyczne, zaburzenie przemian tłuszczowych, zaburzenia krążenia żylnego, hormonalne lub występowanie stanów zapalnych.

Leczenie lipodemii

Z powoduje braku wiedzy na temat konkretnej przyczyny, leczenie również stanowi problem. W przypadku tej choroby stosuje się dietę hamującą rozwój tkanki tłuszczowej w organizmie, masaże, uciskoterapię, leczenie falą uderzeniową, mezoterapię i częstotliwości fal radiowych. W przypadku choroby istnieje możliwość leczenia zabiegowego - liposukcja. Każdy przypadek choroby jest inny i konieczne jest indywidualne określenie metody leczenia.